Pierwsze gwiazdy, które powstały po Wielkim Wybuchu, były w większości wykonane z lekkich pierwiastków. Z kolei te późniejsze stały się cięższe i zawierały metale. Teraz astronomowie zidentyfikowali jedną z najstarszych znalezionych gwiazd. Odkrycie może oznaczać, że nasze galaktyczne sąsiedztwo jest znacznie starsze niż wcześniej sądzono. 2MASS J18082002-5104378 B znajduje się bowiem dość blisko naszej galaktyki.
Pierwsze gwiazdy powstały około 13.6 miliarda lat temu – zaledwie 180 milionów lat po Wielkim Wybuchu.Ta pierwsza generacja składała się głównie z lekkich pierwiastków, takich jak wodór, hel czy lit. Poprzez proces syntezy wytworzyły się pierwsze metale ciężkie. Kiedy gwiazdy potem eksplodowały, powstałe w ten sposób supernowe rozproszyły te ciężkie pierwiastki w przestrzeni kosmicznej.
Jeszcze kilka dekad temu powszechnie wierzono, że pierwsze gwiazdy są już dawno martwe. Jednak w ostatnich latach astronomowie zidentyfikowali około 25 „ubogich w metale” gwiazd, które należą do najstarszych znanych we Wszechświecie.l Wszystkie miały masę podobną do Słońca. Nowo zidentyfikowany obiekt o nazwie 2MASS J18082002-5104378 B jest znacznie mniejszy. Jego masa wynosi zaledwie 14 procent masy Słońca. Ma także najniższą metaliczność i zawiera mniej więcej tyle samo metali, co Merkury. Według naukowców oznacza to, że prawdopodobnie gwiazda pochodzi z drugiej generacji.
Sugeruje to, że część Drogi Mlecznej, w której znajduje się 2MASS J18082002-5104378 B jest o trzy miliardy lat starsza niż wcześniej sądzono.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Digitized Sky Survey]
Czytaj też: Ta gwiazda neutronowa teoretycznie nie powinna istnieć