Reklama

HAMR-JR to jeden z najmniejszych i najszybszych robotów na świecie

HAMR JR, robot karaluch, robot HAMR-JR, HAMR robot

Kolejny robot i kolejna inspiracja karaluchem, ale w najświeższym wydaniu prosto z Harvard University. Poznajcie HAMR-JR, który bazuje na wcześniejszej wersji HAMR.

Oryginalny HAMR (Harvard Ambulatory MicroRobot) mierzył zaledwie 4,4 cm długości i wykorzystywał cztery napędzane ceramicznym siłownikiem nogi do poruszania się z prędkością do 8,4 długości ciała na sekundę. Powstał w ciekawy sposób, bo przy użyciu metody produkcji PC-MEMS, co obejmuje wytworzenie płaskiego arkusza mikrowarstwowych materiałów budowlanych, a następnie użycia lasera do pocięcia tego arkusza na wzory.

Różne panele tworzące te wzory są połączone elastycznymi zawiasami, co umożliwia złożenie paneli w trójwymiarowe kształty. Aby stworzyć robocika HAMR-JR, który zaskakuje prędkością i rozmiarami, naukowcy po prostu zmniejszyli dwuwymiarowy wzór wraz z siłownikami nóg i zintegrowanymi obwodami (via New Atlas). Zasilanie dostarczają z kolei z zewnątrz.

Czytaj też: Odpadki z kawy pomogły robotom w pokonywaniu niepewnego terenu

Powstały robot ma zaledwie 2,25 cm długości i przy 0,3 grama waży mniej niż grosz. Jego maksymalna prędkość osiąga z kolei około 14 długości ciała na sekundę, ale sprint nie jest jedynym, na co HAMR-JR sobie pozwala, bo może również skakać, przenosić ładunki cięższe od siebie i skręcać w miejscu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News