Reklama

Huawei bez usług Google przez najbliższy rok

huawei

Donald Trump nie ma zamiaru zmieniać zdania w sprawie blokady handlowej dotyczącej chińskich firm telekomunikacyjnych. To oznacza, że o smartfonach i tabletach Huaweia z usługami Google możemy zapomnieć przez najbliższy rok. Ale czy na pewno?

Blokada handlowa przedłużona

Donald Trump zdecydował, że o kolejny rok zostanie przedłużona blokada handlowa zakazująca amerykańskim firmom korzystania ze sprzętu telekomunikacyjnego wytwarzanego przez firmy mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Prezydent Stanów Zjednoczonych skorzystał tutaj ustawie o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych.

Czytaj też: Huawei bez usług Google. Czy da się z tego normalnie korzystać?

Pod tym groźnie brzmiącym sformułowaniem kryje się zakaz handlu z chińskimi firmami, a mówiąc jeszcze dokładniej – brak usług Google w urządzeniach Huaweia do maja 2021 roku.

Huawei bez usług Google przesądzony? Niekoniecznie

Blokada handlowa może zostać zdjęta z dwóch powodów. Tym najprostszym jest przegrana Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich. Co wcale nie jest takie pewne. Oczywiście nawet w przypadku porażki może się okazać, że nowy prezydent będzie równie… zapobiegawczy.

Druga opcja to specjalne zezwolenie, dzięki któremu Google i Huawei będą mogli wrócić do współpracy. W ostatnich miesiącach wielokrotnie pojawiały się doniesienia, że Google zabiega o taką zgodę.

Czytaj też: Google tęskni za Huaweiem i prosi rząd USA o zgodę na powrót do współpracy

Im dłużej trwa blokada, tym gorzej dla Google’a

Nikt nie ukrywa, że na blokadzie Trumpa najwięcej traci Google. Pomijając aktualną sytuację wywołaną Koronawirusem, sprzedaż smartfonów Huaweia nie spada. A to oznacza potencjalną stratę dla amerykańskiej firmy w przypadku każdego sprzedanego egzemplarza.

Czytaj też: Automapa za darmo i mBank w Huawei AppGallery. A to nie koniec nowości

Im dłużej trwa blokada, tym bardziej Huawei się rozkręca. Do AppGallery powoli, ale sukcesywnie trafiają kolejne aplikacje. Są już nawigacje, w drodze są też aplikacje bankowe. Z biegiem czasu Huawei będzie mógł wypracować coraz lepsze alternatywny dla usług Google’a i powrót do współpracy może być coraz mniej oczywisty.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News