Reklama
aplikuj.pl

Huawei skarży się do KE. Polski rząd odpiera zarzuty

Portal Politico informuje o skardze Huawei do Komisji Europejskiej o planach wykluczenia firmy z polskiego rynku sieci komórkowych. To kolejne pokłosie projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Polski rząd idzie w zaparte – nikogo nie dyskryminujemy.

Huawei walczy o swoje w Komisji Europejskiej

Sprawa nie jest świeża, bo informacja o planach Polski wobec Huaweia trafiła do Komisji Europejskiej 11 września. List opisujący sytuację związaną z projektem ustawy o KSC trafił do wiceszefowej KE ds. konkurencji Margrethe Vestager 11 września. Dotyczył on nie tylko Polski, ale również Rumunii i planów wykluczenia dostawców sprzętu sieci 5G w oparciu o niejednoznaczne kryteria oraz położenie geograficzne kraju pochodzenia.

Czytaj też: Projekt ustawy o KSC nie spełnia wymogów legislacyjnych

Polski rząd się tłumaczy. A raczej próbuje

W odpowiedzi na zarzuty polskie władze zaznaczają, że projekt ustawy o KSC nie zakazuje, nie wyklucza, ani nie dyskryminuje działalności jakichkolwiek podmiotów. Dodają również, że projekt pozwala na ocenę ryzyka oprogramowania, urządzeń i usług wykorzystywanych w szczególności przez operatorów usług kluczowych. Do tego zawiera cały proces oceny firm, bez względu na kraj ich pochodzenia.

Czytaj też: Rynek nie ma dobrego zdania o projekcie ustawy o KSC

Nieco inaczej pamiętam treść projektu ustawy o KSC, w którym jednymi z kryteriów oceny są:

a) stopień i rodzaj powiązań pomiędzy dostawcą sprzętu lub oprogramowania i tym państwem,
b) prawodawstwo tego państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka,
c) prawodawstwo w zakresie ochrony danych osobowych, zwłaszcza tam gdzie nie ma porozumień w zakresie ochrony danych między UE i danym państwem,
d) strukturę własnościową dostawcy sprzętu lub oprogramowania,
e) zdolność ingerencji tego państwa w swobodę działalności gospodarczej dostawcy sprzętu lub oprogramowania;

Polski rząd zaznacza też, że projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych, w których zgłoszona ponad 700 uwag i propozycji. Jak pamiętamy, wiele z nich było skrajnie krytycznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext.pl? Obserwuj nas w Google News