Reklama
aplikuj.pl

Projekt ustawy o KSC nie spełnia wymogów legislacyjnych

Konsultacje nad projektem ustawy o KSC, którego głównym celem jest zablokowanie firmy Huawei w Polsce, zostały przedłużone do 6 października. Okazuje się, że nie spełnia on szeregu wymogów legislacyjnych.

Dr Michał Kuliński, adwokat i wspólnik w Kancelarii BBK w rozmowie z serwisem Newseria odniósł się do projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zdaniem prawnika nie spełnia on wymogów legislacyjnych. Braki są dokładnie takie same, o których mówi się od ujawnienia treści projektu. Nie ma w nim uzasadnienia, informacji o przewidywanych skutkach gospodarczych, finansowych, prawnych i społecznych.

dr Michał Kuliński, adwokat i wspólnik w Kancelarii BBK dla serwisu Newseria powiedział:

W tym projekcie uzasadnienie ma półtorej strony A4, na której znajduje się informacja, że wszyscy będą zadowoleni i na wszystkich zmiany proponowane w projekcie wpłyną pozytywnie.

Prawnik zaznacza w rozmowie, że w projekcie brakuje uwzględnienia wpływu przepisów na wolność gospodarczą i prawa konkurencji. Omija też międzynarodowe zobowiązania Polski, o czym wspominał też w rozmowie z nami dr Łukasz Kister, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Dodatkowo Dr Michał Kuliński mówi, że ustawa o KSC jest wręcz formą wywłaszczenia, bo prowadzi do zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet przewiduje konieczność wycofania poczynionych już inwestycji. A zgodnie z art. 21. ust. 1 Konstytucji w takiej sytuacji operatorzy powinni otrzymać odszkodowania. Tego w projekcie nie znajdziemy.

Jak na razie wydłużony został okres konsultacji projektu, który z pierwotnych 14 dni został wydłużony do 30. Uwagi można zgłaszać do 6 października.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News