Reklama

Oto Huawei Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+. Idą po tron mobilnej fotografii

Huawei zaprezentował smartfony Mate 40. Nieoczekiwanie jest ich mniej niż się spodziewaliśmy i to w zasadzie jedyna niespodzianka. Poza tym… jest nudno. Smatfony znowu są piękne, znowu mają topowa specyfikację i znowu będą liderami mobilnej fotografii.

Wiadomość jest aktualizowana

Aparaty w Huawei Mate 40 Pro, czyli to co Huawei umie najlepiej

Huawei Mate 40 Pro+

Wygląda na to, że Huawei ma dość bycia liderem mobilnej fotografii i chce dla siebie koronę najlepszego sprzętu do nagrywania filmów. Ma to zapewnić nowy system aparatów nazwany Ultra Vision CIne Camera. Ponownie stworzone we współpracy z firmą Leica. Nowością jest podwójny obiektyw Dual Ultra Wide Camera, który ma pozwolić na fotografowanie oraz nagrywanie filmów w 4K w niespotykanych do tej pory szerokich kadrach. Co ciekawe, działa to zarówno przy użyciu aparatu głównego, jak i przedniego. Przedni i tylny obiektyw Dual Ultra Wide zapewniają szerokie pole widzenia.

Aparat główny obu smartfonów jest taki sam i oferuje rozdzielczość 50 Mpix (23mm, F/1.9) przy sporej matrycy o wielkości 1/1.28″. Wielkość pojedynczego piksela to aż 2,44 μm. Dalej w Mate 40 Pro mamy peryskopowy teleobiektyw w aparacie o rozdzielczości 12 Mpix (F/3.4, 125mm, optyczna stabilizacja obrazu), z 7- krotnym zoomem optycznym oraz 50-krotnym zoomem cyfrowym. Uzupełnieniem jest obiektyw szerokokątny z aparatem o rozdzielczości 20 Mpix (F/1.8, 18mm).

Huawei Mate 40 Pro

Z kolei do Mate’a 40 Pro+ trafił inny zestaw aparatów. Szerokokątny ma rozdzielczość 20 Mpix, ale szersze pole widzenia (14mm, F/2.4). Dalej mamy peryskopowy zoom o rozdzielczości 8 Mpix (F/4.4, 240mm, optyczna stabilizacja obrazu) z 17-krotnym zoomem optycznym) oraz dodatkowy teleobiektyw o rozdzielczości 12 Mpix (70mm, F/2.4, optyczna stabilizacja obrazu). Uzupełnieniem jest czujnik ToF odpowiedzialny za pomiar ostrości.

W trakcie nagrywania filmów mamy dostęp do funkcji takich jak stabilizacja obrazu Steady Shot i XD Fusion HDR Engine, Low Loght Video do nagrywania materiału o rożnych ekspozycjach oraz zaawansowaną opcje obróbki materiałów Story Creator.

Aparaty do selfie są takie same – 13 Mpix (F/2.4) wspierane przez czujniki skanera twarzy 3D.

Mocarna specyfikacja smartfonów Mate 40 Pro

Oba smartfony zostały wyposażone w ekrany o OLED. o przekątnej 6,76 cala i rozdzielczości 1344 na 2772 piksele. Wyświetlacze są mocno zakrzywione, pod kątem 88% oraz oferują odświeżanie obrazu z częstotliwością 90 Hz. Ekran jest chroniony przed przypadkowymi dotknięciami krawędzi. W przeciwieństwie do modelu Mate 30 Pro nie zabrakło tutaj fizycznego przycisku regulacji głośności. Ale głośnością można sterować zarówno przyciskami, jak i za pomocą dotyku na boku ekranu. W wyświetlacze wbudowany został optyczny skaner linii papilarnych.

Cała konstrukcja jest wodoszczelna, zgodnie z normą IP68. Huawei zapewnia też, że smartfony są w stanie działać w ekstremalnie niskich temperaturach.

Oba modele napędza nowy układ Kirin 9000 5G z 8-rdzeniowym procesorem taktowanym zegarem do aż 3,13 GHz, wykonany w 5nm procesie technologicznym oraz składający się z 15,3 mld tranzystorów. Wspiera go nowy, potężny, 24-rdzeniowy układ graficzny Mali-G78. Do tego mamy 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wbudowanej w Mate 40 Pro oraz 12 GB pamięci RAM i 256 lub 512 GB pamięci wbudowanej w Mate 40 Pro+. Huawei zapewnia, że spadek wydajności smartfonów, to zaledwie 2,5% na przestrzeni 36 miesięcy.

Smartfony są zasilane akumulatorem o pojemności 4400 mAh z obsługą szybkiego ładowanie o mocy 66 W. Nie zabrakło też ładowania bezprzewodowego o mocy 50 oraz ładowania zwrotnego innych urządzeń.

Obejście usług Google w Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

Ponownie smartfony nie mają dostępu do usług Google i Huawei stara się ułatwić dostęp do aplikacji. Pomoże w tym fabrycznie zainstalowana wyszukiwarka Petal Search. Obok niej znajdziemy mapy Petal Maps z funkcją obsługi gestami oraz pakiet biurowy Huawei Docs.

Czytaj też: Huawei ułatwia życie bez Google’a. Oto aplikacja Petal
Czytaj też: IKO to pierwsza aplikacja bankowa na smartfony Huawei bez usług Google

Czytaj też: Huawei przewiduje spadek sprzedaży Mate 40

Czytaj też: Huawei uspokaja – aktualizacje Androida niezagrożone

Ceny i dostępność

Na chwilę obecną nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie smartfony pojawią się w Polsce, ale na bieżąco będziemy aktualizować informacje.

Wiemy natomiast, że Huawei Mate 40 Pro będzie dostępny w Polsce w kolorach czarnym, białym oraz srebrnym. Nie wiemy jeszcze nic o skórzanych wariantach zielonym i zółtym. Tylny panel będzie wykonany ze szkła. Mate 40 Pro+ zaoferuje ceramiczny tył oraz pojawi się w kolorze białym oraz czarnym.