Reklama
aplikuj.pl

Humanoidalny robot stawił czoła betonowym przeszkodom

Humanoidalny robot stawił czoła betonowym przeszkodom
Humanoidalny robot stawił czoła betonowym przeszkodom

Po raz kolejny IHMC, czyli w tłumaczeniu Instytut Poznania Człowieka i Maszyn zaprezentował swoje dokonania w rozwoju robotów, a raczej swojego oprogramowania, którym został ulepszony humanoidalny robot Atlas od Boston Dynamics oraz Valkyrie z NASA. Ta dwójka stawiła czoła betonowym przeszkodom i pokazała, że tajniki równowagi nie są dla nich obce. 

Czytaj też: Z Drone for Handy dorobicie dronowi bioniczne dłonie

Wyzwanie było proste – roboty z jednej platformy musiały się dostać na drugą, ale chodząc po postawionych wertykalnie blokach cementu. Te oczywiście nie były stabilne i przy ciężarze robotów fundowały im kilka kropel oleju na czole, choć finalnie udało się obu pokonać przeszkodę. Taka umiejętność jest dla nich na tyle ważna, że prace nad oprogramowaniem z pewnością się opłaciły, bo przy chodzeniu takich robotów „musi to przebiegać szybko, bez względu na to, czy teren jest płaski czy złożony”.

Takie możliwości Atlasowi i Valkyrie zapewniła głowa Carnegie Robotics MultiSense SL, która została zastosowana „w celu wygenerowania chmury punktów środowiska. Segmentując tę ​​chmurę punktów na obszary planarne, zaprezentowaliśmy ogromną ilość danych pochodzących z czujników percepcji robotów w znacznie bardziej zwartą formę”. Te czujniki nieustannie wybierają najbardziej optymalną ścieżkę do wybranej przez człowieka lokacji.

Robot pojmuje swoje otoczenie oczywiście w zupełnie inny sposób, niż my, dlatego przed wyruszeniem w drogę (nie, nie musiał zebrać drużyny) dostał ze swoich czujników masę informacji zamienionych na zbiór wielokątów. To właśnie na ich podstawie zaplanował każdy kolejny krok, aby dopiąć swego i dotrzeć na miejsce.

Na ten moment IHMC może pochwalić się wieloma sukcesami w rozwoju umiejętności chodzenia humanoidalnych robotów. Ich plany obejmują oczywiście nic innego, jak zapewnienie 100% pewności, że bez względu na warunki, dwunożne roboty będą w stanie chodzić bez większego problemu.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli robota z gałęzi, który sam nauczył się chodzić

Źródło: Techsplore