WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Hybrydowy SUV Touareg R, to kilka „pierwszych razów” Volkswagena

Doczekaliśmy się zapowiedzi debiutu hybrydowego SUVa Touareg R Volkswagena, który swoją premierę zaliczy podczas Geneva Motor Show, ale na temat którego wiemy już praktycznie wszystko, dzięki Motor1.

Plotki o nowym, wysokowydajnym Touaregu z plakietką „R” krążyły w Internecie od lat, ale dopiero pod koniec października 2019 roku VW potwierdził prace nad tym modelem. Touareg R podąża tym samym za 20-letnim modelem Touareg R50, ale zamiast dużego 5,0-litrowego silnika V10 TDI, łączy 3-litrową jednostkę benzynową V6 z silnikiem elektrycznym.

Jego silnik spalinowy generuje znaczną moc 335 koni mechanicznych, podczas gdy silnik elektryczny zapewnia dodatkowe 134 KM. Daje to łącznie 456 KM i duży moment obrotowy wynoszący 700 Nm. Jest to tym samym pierwszy model VW z hybrydowym układem napędowym typu plug-in i który może polegać wyłącznie na elektrycznej mocy, aby dobić do prędkości 140 km/h.

Wszystko dzięki zamontowanemu akumulatorowi litowo-jonowemu w okolicy bagażnika. Zelektryfikowany SUV ma wystarczająco kWh, aby przejechać do 48 kilometrów i rozpędzić się do 100 km/h z obojgiem aktywowanych silników w ciągu około pięciu sekund na drodze do elektronicznie ograniczonych 250 km/h maksymalnej prędkości.

Touareg R reprezentuje również pierwszy hybrydowy model plug-in Volkswagena z napędem na wszystkie koła. Wykorzystuje ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów i skrzynię rozdzielczą do przesyłania mocy między przednią i tylną osią, a centralna blokada mechanizmu różnicowego Torsen współpracuje z systemem 4Motion. W zależności od sytuacji do 70 procent mocy można wysłać na oś przednią lub aż do 80 procent na tylne koła.

VW Touareg R zaliczy rynkową premierę w Europie w drugiej połowie bieżącego roku.