Mistrz renesansu, Leonardo da Vinci, w 1490 przedstawił swój słynny słynny obraz. Widać na nim było ludzkie ciało w idealnych – zdaniem malarza – proporcjach. Obecnie znamy to dzieło pod nazwą Człowieka witruwiańskiego.
Nowe badania autorstwa amerykańskich naukowców, polegające na skanowaniu ciał ponad 60 tysięcy młodych mężczyzn (oraz części kobiet) dowodzą, że Leonardo da Vinci był niezwykle bliski obecnym proporcjom występującym u ludzi. Co ciekawe, osoby objęte eksperymentem były rekrutami do amerykańskiej armii, miały od 17 do 21 lat i zostały poddane skanom 3D. W badaniach wzięło również udział 1400 kobiet.
Okazało się, że – z wyjątkiem rozpiętości ramion i długości ud, różnice w proporcjach pomiędzy rzeczywistymi osobami, a Człowiekiem witruwiańskim mieściły się w granicach 10 procent. Różnica w rozpiętości ramion wynosiła 20%, podczas gdy w długości ud – 29%. Dane te zostały szerzej opisane na łamach Journal of the American Medical Association.
Czytaj też: Algorytm nadający zdjęciom malarski styl artystyczny
Co ciekawe, istnieje wiele niejasności w kwestii tego, na kim wzorował się Leonardo da Vinci. Pewnym jest, że w XCV wieku nikt nie prowadził naukowych pomiarów związanych z całymi populacjami, a notatki artysty nie wskazują, czy opierał się on na obserwacjach jednej osoby czy może większej grupy.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News