Reklama
aplikuj.pl

Ile narządów znajduje się w ciele człowieka?

narzady w organizmie

Starożytni Egipcjanie usuwali narządy, kiedy szykowali zmarłych do mumifikacji. Z kolei medyczne manuskrypty znalezione w chińskim grobowcu mogą być najstarszym znanym przykładem dokumentacji poświęconej ludzkiemu ciału.

Od tamtych wydarzeń minęły tysiące lat, a medycyna zdecydowanie się rozwinęła. Ale czy teraz znamy odpowiedź na pytanie zawarte w tytule? Warto podkreślić, że zaledwie pięć narządów: mózg, serce, wątroba, i co najmniej jedno płuco oraz nerka – jest koniecznych do przeżycia. Utrata funkcjonowania któregokolwiek z tych organów oznacza śmierć.

Liczba narządów w ludzkim organizmie wynosi 78, choć szacunki się różnią

Ogólnie przyjęta liczba narządów w ludzkim organizmie wynosi 78. Lista obejmuje m.in. język, żołądek, tarczycę, cewkę moczową i trzustkę. Co ciekawe, kości i zęby są liczone jako całość, a nie pojedynczo. Gdyby jednak traktować je inaczej, to ostateczny rezultat byłby znacznie wyższy.

Czytaj też: Smartwatche w służbie medycyny? Amerykanie testują niesamowity system

Czytaj też: Czy medyczna marihuana naprawdę działa?

Czytaj też: Jak średniowieczny lek pomaga współczesnej medycynie?

Dodając 205 kości (bez jednej, która już wcześniej znajdowała się na liście), otrzymamy rezultat rzędu 284 narządów. Z kolei wliczając do końcowego wyniku zęby, stanie się on jeszcze bardziej imponujący. Łącznie z tymi ostatnimi uzyskamy bowiem aż 315 organów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News