Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak wiele osób jest narażonych na zanieczyszczenia powietrza

Zespół naukowców, kierowany przez Gavina Shaddicka, sugeruje, że pomimo międzynarodowych wysiłków na rzecz poprawy jakości powietrza, ogromne skupiska ludności świata nadal żyją w zanieczyszczonym środowisku.

Z wyników badania opublikowanych na łamach Climate and Atmospheric Science wynika, iż w pewnych regionach świata wysiłki popłaciły. Chodzi m.in. o Europę i Stany Zjednoczone, gdzie w ostatnich latach jakość powietrza poprawiła się. Nadal istnieją jednak miejsca, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest niebezpiecznie wysoki. Czasami przekracza on normy nawet pięciokrotnie i wciąż wzrasta.

Z szacuków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że każdego roku można by uniknąć ponad czterech milionów zgonów, gdyby zwalczyć problem zanieczyszczonego powietrza. Głównymi powodami są: nieefektywne wykorzystanie energii przez gospodarstwa domowe, działalność przemysłowa, rolnicza oraz transport i elektrownie węglowe. Zdarzają się również miejsca, gdzie piasek i pył pustynny, spalanie odpadów oraz wylesianie dodatkowo potęgują problem.

Czytaj też: Zmiany klimatyczne potęgują zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary

Zanieczyszczenie powietrza dotyczy zarówno krajów o wysokich, jak i niskich dochodach. Problem w tym, że biedniejsze państwa doświadczają tego problemu w większym stopniu. Najbardziej jest on widoczny w Azji środkowej, wschodniej, południowej i południowo-wschodniej. Łącznie stanowi to zagrożenie dla połowy ludności naszej planety, co jest dość zatrważającą wartością.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News