WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

NASA obliczyła, ile wody utraciła kometa międzygwiezdna podczas przelotu przez nasz układ

NASA obliczyła, ile wody utraciła kometa międzygwiezdna podczas przelotu przez nasz układ

Po tym, jak w 2017 roku Układ Słoneczny odwiedził tajemniczy obiekt zwany Oumuamua, świat nauki rogorzał w dyskusji. Nie było bowiem wiadomo, z czym mamy do czynienia.

Po czasie okazało się, że Oumuamua najprawdopodobniej był fragmentem większego obiektu, który został rozerwany na skutek wpływu grawitacyjnego jednej z gwiazd. Z kolei w sierpniu ubiegłego roku astronomowie po raz kolejny zaobserwowali kometę międzygwiezdną. Nazwana 2l/Borysow, po czterech miesiącach od wykrycia odbyła najbliższy przelot w kierunku Słońca.

W tym okresie naukowcy byli w stanie ocenić jej skład. Obserwowali także tzw. cząsteczki z grupy hydroksylowej, powstałe, gdy 2l/Borysow znajdowała się ok. 370 milionów kilometrów od Słońca. Cząstki wody były rozpraszane na skutek kontaktu ze światłem słonecznym, a badacze z NASA wykorzystali to zjawisko do pomiaru tempa utraty wody przez wspomnianą kometę.

Czytaj też: Prawdopodobnie poznaliśmy pochodzenie tajemniczego obiektu Oumuamua

W szczytowym momencie swojej aktywności 2I/Borysow traciła nawet 30 litrów wody na sekundę. Łącznie kometa „zrzuciła” niemal 230 milionów litrów wody podczas swojej podróży przez Układ Słoneczny. Kolejny etap badań zakłada oszacowanie rozmiarów tego obiektu. Z najnowszych doniesień wynika, że ma on ok. 740 metrów długości.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News