Inżynierowie z Northeastern University opracowali nowy rodzaj ceramiki, którą można formować w cienkie i złożone kształty, otwierając nowe zastosowania w elektronice. Opisane jako ceramika termoformowalna, powstały w wyniku wypadku laboratoryjnego, ale mogą służyć między innymi jako bardziej wydajne i trwałe radiatory.
Autorzy badania bawili się w zeszłym roku eksperymentalnymi związkami ceramicznymi na bazie boru do potencjalnych zastosowań przemysłowych i najwyraźniej doprowadzili wspomniany materiał do punktu krytycznego. Jak to zwykle bywa, nowe osiągnięcie jest więc dziełem przypadku.
Rozgrzaliśmy ceramikę palnikiem, która odkształciła się i nagle wypadła z uchwytu. Okazało się, że próbka nie została naruszona. Została po prostu inaczej ukształtowana. Spróbowaliśmy tego jeszcze kilka razy i zdaliśmy sobie sprawę, że możemy kontrolować tę deformację – opisał eksperyment jeden z członków zespołu, prof. Randall Erb.
Jeśli chodzi o zastosowania w elektronice, znaczenie ma fakt, że materiał nie przenosi elektronów, ani nie zakłóca częstotliwości radiowych
Zachowanie materiału było sprzeczne z konwencjonalną wiedzą na temat formowania ceramiki i tego, co jest w stanie wytrzymać. Poddane ekstremalnym zmianom temperatury materiały te prawdopodobnie pękną, ale zespół był w stanie utrzymać je w jednym kawałku za pomocą palnika.
Dalsze badania materiałów ujawniły podstawową mikrostrukturę, która umożliwia im szybkie przenoszenie ciepła. Podczas formowania i termoformowania zespół odkrył, że ceramikę można formować w złożone geometrie, zachowując jednocześnie dobrą wytrzymałość mechaniczną i przewodność cieplną.
Czytaj też: Ten proszek może umożliwić produkcję ekologicznego wodoru
W smartfonach i innych urządzeniach do odprowadzania ciepła używa się warstwy aluminium. Jednak ze względu na zestaw właściwości i zdolność do osiągania grubości poniżej milimetra uważa się, że taki materiał ceramiczny może posłużyć jako bardziej efektywny radiator.