Reklama
aplikuj.pl

Instytut Łączności otwiera nowe Laboratorium. Huawei już chce z niego korzystać

Instytut Łączności już dysponuje nowym Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodne z normą Common Criteria. To pierwsza tego typu placówka w Polsce i swoją gotowość skorzystania z niego już ogłosił Huawei. Firma może w ten sposób udowodnić jak dobrze zabezpieczona jest jej sieć 5G.

Polski Instytut Łączności w europejskiej elicie

Laboratoriów, takich jak otwarte 5 marca w Instytucie Łączności, jest w Europie zaledwie kilkanaście. Za jego pomocą można bardzo dokładnie ocenić bezpieczeństwo nowych rozwiązań technologicznych, na czele z siecią 5G.

Wydarzenie skomentowała nowa dyrektor laboratirum, dr inż. Elżbieta Andrukiewicz:

Wprowadzamy polską gospodarkę i społeczeństwo do grupy najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów świata. Kontrolowane warunki bezpieczeństwa oraz wyspecjalizowana aparatura, a także wysoko wykwalifikowani specjaliściszkoleni w najbardziej renomowanych laboratoriach europejskichbędą realizować wiarygodne
i niezależne oceny bezpieczeństwa,
stosując innowacyjne techniki badania podatności danego produktu nawet na najbardziej zaawansowane ataki hakerskie.

Projekt laboratorium powstał pod nadzorem Krajowego Systemu Oceny i certyfikacji bezpieczeństwa produktów ICT, zgodny z Common Criteria (KSO33C, inaczej ISO 15408). Certyfikat CC mówi o tym, czy produkt jest zgodny z zabezpieczeniami producenta danego urządzenia.

Korzyści z powstania laboratorium podkreśla dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności:

Społeczeństwo i przedsiębiorstwa odczują korzyści jakie daje przejście procesu certyfikacji na zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa polskich produktów w polskich laboratoriach, bez konieczności aplikowania w laboratoriach innych krajów.

Huawei chce poddać się testom

Powstanie certyfikowanego laboratorium to szansa dla Huaweia, aby udowodnić polskim operatorom bezpieczeństwo sprzętu do budowy sieci 5G. Dzięki temu możliwa jest obiektywna weryfikacja zarzutów stawianych od wielu miesięcy przez Stany Zjednoczone.

W oświadczeniu Huaweia czytamy:
Jesteśmy gotowi poddać swoje rozwiązania z obszaru infrastruktury 5G rygorystycznym testom, prowadzimy już z Instytutem Łączności zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Produkowane przez nas rozwiązania spełniają najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa i cieszymy się, że pojawiła się w Polsce możliwość przeprowadzenia obiektywnej analizy, której wyniki będą stanowić poparcie tych słów. Naszym celem jest uzyskanie od Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych certyfikatu EAL 4+, potwierdzającego bardzo wysoki poziom zaufania do bezpieczeństwa i pozwalającego na wykorzystanie testowanych urządzeń w newralgicznych obszarach sieci 5G.

Jednocześnie wyrażamy gotowość do współpracy z wszelkimi innymi organizacjami rzetelnie analizującymi poziom cyberbezpieczeństwa infrastruktury sieci 5G. Zachęcamy również naszych konkurentów, aby poddali swoje rozwiązania testom tego typu. Wszystko po to, by zapewnić przyszłym polskim użytkownikom sieci 5G maksymalny poziom cyberbezpieczeństwa.