Reklama
aplikuj.pl

Spójrzcie na GPU Intel Ponte Vecchio. To wyjątkowy wielomodułowy rdzeń graficzny

Intel Ponte Vecchio

Kiedyś podejście MCM było wręcz fantastyką, ale oto nadchodzi NVIDIA Hopper, AMD CDNA2 i wreszcie Intel Ponte Vecchio. To ujawnione GPU będzie miało strukturę wielomodułową.

Wyjątkowy układ graficzny Intel Ponte Vecchio

Chociaż prace nad takim osiągnięciem trwały jedynie dwa lata, Intelowi udało się osiągnąć znaczące postępy w myśl własnych GPU. Ostatnio podczas wydarzenia Intel Unleashed poświęconego produkcji i aktualizacjom map drogowych Intela, Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy, powiedział co nieco również o procesorze graficznym Xe-HPC w postaci Ponte Vecchio.

Czytaj też: Zabójcy AirPodsów Apple – tym są słuchawki ComfoBuds Pro od 1MORE

Ten układ to duży projekt w firmie Intel, odkąd Raja Koduri został zatrudniony jako główny architekt w dziale grafiki. Mowa bowiem o w pełni sprawnej wielordzeniowej (w myśl fizycznych rdzeni krzemowych) konstrukcji układów graficznych. Teraz wiemy, że Intel Ponte Vecchio składa się z 47 płytek krzemowych, które razem mają ponad 100 miliardów tranzystorów.

Czytaj też: SK Hynix o przyszłości układów DRAM i 3D NAND

Intel Ponte Vecchio to zaawansowane GPU do superkomputerów, które będzie używane w połączeniu z przyszłą architekturą Xeon o nazwie kodowej Sapphire Rapids. Intel już ogłosił, że pierwszym superkomputerem wyposażonym w Ponte Vecchio będzie Aurora, a powstanie do końca bieżącego roku.