Reklama
aplikuj.pl

Ta inteligentna powłoka okienna reguluje temperaturę zależnie od warunków

inteligentna powłoka okienna

Okna to jeden z tych elementów budynków, które można znacząco ulepszyć w obecnych, zaawansowanych technologicznie czasach. Widać to zwłaszcza po regularnych doniesieniach z tego segmentu na temat rozwiązań, które zwiększają ich użyteczność w pasywny sposób. Przykładem tego jest ta nowa inteligentna powłoka okienna.

Nawet trzykrotnie niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację – oto co potrafi nowa inteligentna powłoka okienna

Okna tylko pozornie są największymi winowajcami utraty ciepła w domach. Te z wyższej półki można sprytnie wykorzystać zarówno do zapewnienia światła, jak i ciepła (nawet zimą). Jednak można wnieść to na jeszcze wyższy poziom, wykorzystując np. specjalne powłoki, które będą reagować stosownie do danych warunków pogodowych. Jedną z nich opracowali właśnie naukowcy z Oxford University (publikacja jest dostępna w dzienniku ACS Photonics), zapewniając kolejny sposób na zwiększanie skuteczność okien w myśl zatrzymywania ciepła wewnątrz w sezonie grzewczym i utrzymywania go w chłodzie poprzez odbijanie przemieni słonecznych, kiedy temperatury wzrosną. Wszystko to bez zmiany ilości przepuszczanego światła widzialnego.

Ponoć ta powłoka jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia nawet o jedną trzecią, co w dobie wzrostów cen na rynku gazu i energii wydaje się wręcz zbawienne. Kluczem do tej nowej technologii jest specjalny materiał, który zmienia swój charakter w odpowiedzi na ciepło. Przy zimnej pogodzie materiał absorbuje promienie podczerwone z promieni słonecznych i emituje je do pomieszczenia w postaci ciepła.

Czytaj też: Trzy osoby były sparaliżowane od pasa w dół. Teraz mogą znowu chodzić

Można go jednak przełączyć na odbijanie ciepła słonecznego z powrotem na zewnątrz, dzięki wbudowanym w powłokę małych grzałek, które aktywują ten zmiennofazowy materiał w różnym stopniu. Dzięki temu powłoka może być regulowana na żądanie tak, aby emitowała lub odbijała ciepło w różnym stopniu.

Zespół twierdzi, że ten nowy projekt powinien być stosunkowo prosty i niedrogi w realizacji, ale tradycyjnie o masowej produkcji nie wiemy nic, a nic.