Reklama

Przyłóż telefon, a ta bluza powie ci prawdę o tobie

inteligentny-kombinezon-czujniki-nfc

Śledzenie stan organizmu sportowca, to nie zadanie dla pojedynczego czujnika, a całego zestawu, który może stać się uciążliwy. Dlatego zespół z National University of Singapore postanowił rozwiązać ten problem.

W swoim dążeniu do „inteligentnego kombinezonu dla sportowców”, postawili na zwyczajną bluzę i szereg niestandardowych czujników, połączonych ze sobą przewodzącymi prąd nićmi wszytymi w materiał. Te łączą się razem na samym środku ubrania i pracują bezpośrednio ze smartfonem.

Tego wystarczy bowiem przyłożyć do materiału, aby sygnał NFC zasilił tymczasowo czujniki i umożliwił im przesłanie zapisanych w czasie np. wysiłku fizycznego odczytów z powrotem do telefonu. Dane te są następnie wyświetlane na ekranie urządzenia, a jak powiedział na temat tego projektu główny naukowiec, John Ho:

Nasz inteligentny kombinezon współpracuje z większością nowoczesnych smartfonów, które działają zarówno jako źródło zasilania, jak i jako wyświetlacz do wyświetlania danych z czujników. Stworzenie inteligentnego kombinezonu, który może być zasilany za pomocą technologii bezprzewodowej wbudowanej w smartfony, jest wielkim przełomem.

Czytaj też: Google pracuje nad nowym logo Gmaila

W obecnej prototypowej formie zestaw może obsługiwać do sześciu czujników na smartfon. Dostarczają one danych na temat temperatury ciała, czy postawy kręgosłupa, a w następnych iteracjach mogą doczekać się nawet implementacji w odzieży medycznej do oceny zaburzeń kręgosłupa lub do ciągłego monitorowania parametrów życiowych pacjentów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News