Reklama

Nowy pojazd piechoty USA, to praktycznie pickup Chevroleta

Nowy pojazd piechoty armii USA, to w skrócie szybki, możliwy do transportowana za pomocą helikoptera i wyjątkowo przestronny… przerobiony pickup Colorado Chevroleta?

Według Defense News, Armia USA przyznała firmie GM Defense 214 miliony dolarów na produkcję 649 pojazdów piechoty (ISV), które ta ma dostarczyć do 2028 roku. Plany są jednak znacznie większe i opiewają na zakupie do 2065 pojazdów (via Popular Mechanics).

Pojazd ISV jest przeznaczony dla lekkich sił piechoty, szczególnie 82 Dywizji Powietrznodesantowej, 10 Dywizji Górskiej i 101 Dywizji Szturmowej. Z pojazdów mogą jednak skorzystać również Siły Specjalne i Rangersi USA.

Zapytacie pewnie – po co Armii USA kolejne pojazdy dla piechoty, kiedy ta ma już w planach zastąpienie kultowego Humvee modelami JLTV? Otóż te są znacznie wolniejsze i mniej mobilne w porównaniu do ISV, więc nie sprawdzają się we wszystkich scenariuszach.

Czytaj też: Co wiadomo o nowym odrzutowym myśliwcu Chin?

ISV opiera się na pickupie Chevrolet Colorado ZR2 i waży zaledwie 2270 kg, ale to oczywiste, że nie ma z nim wiele wspólnego. Brak drzwi i dachu rozwiązała klatka bezpieczeństwa z 4130 chromowanych rurek, któe uzupełnia jedyna szyba na przodzie. Cały układ chłodzenia jest widoczny, a możliwośći transportowe sprowadzają siędo 9 żołnierzy oraz ich sprzętu.

ISV jest napędzany 2,8-litrowym silnikiem Diesla Duramax, zapewniającym 186 koni mechanicznych. Posiada sześciobiegową automatyczną skrzynię biegów i jest zoptymalizowany pod kątem osiągów w terenie. Ma 13,6 cala prześwitu i kąt natarcia 46 stopni, a w przeciwieństwie do JLTV, praktycznie nie ma pancerza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News