Nowa technika obrazowania mająca na celu pomóc chirurgom zidentyfikować lokalizację złośliwych guzów mózgu podczas operacji okazuje się zaskakująco skuteczna. Technika łączy bardzo czułą kamerę w bliskiej podczerwieni ze specjalnym środkiem obrazującym tworzonym z aminokwasu obecnego w jadzie skorpiona.

Leczenie glejaków, śmiertelnego rodzaju guza mózgu, może być niezwykle trudne. Guzy te nie reagują dobrze na konwencjonalną chemioterapię lub radioterapię i mają tendencję do rozprzestrzeniania się w szerokim spektrum tkanki mózgowej, co utrudnia chirurgom łatwe wykrycie i usunięcie całej tkanki rakowej. Nowa technika obrazowania opiera się na nowym związku zwanym BLZ-100, który jest zoptymalizowaną syntetyczną wersją peptydu znajdującego się w jadzie skorpiona. Związek naturalnie wiąże się z komórkami raka mózgu. Dzięki dodaniu barwnika fluorescencyjnego można łatwo odróżnić komórki nowotworowe od normalnej tkanki.

Czytaj też: Naukowcy wpływają na mózgi małp dzięki ultradźwiękom

Wczesne badanie kliniczne wykazało, że BLZ-100 jest bezpieczny, nietoksyczny i skuteczny w wykrywaniu guzów mózgu. Przebadano 17 pacjentów z rakiem mózgu i stwierdzono, że związek obrazujący nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych, jednocześnie skutecznie „podświetlając” większość nowotworów.

Cała technika obrazowania jest obecnie poddawana szerszym próbom klinicznym, w tym badaniu obejmującemu raka mózgu u dzieci. Sugeruje się, że związek BLZ-100 może być również skuteczny w poszukiwaniu innych rodzajów raka.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Ten YouTuber spędził 24 godziny w wirtualnej rzeczywistości – jak zachowywał się jego mózg?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!