Reklama
aplikuj.pl

Jak brzmi koronawirus? Naukowcy przekształcili jego strukturę w dźwięki

Postęp badań poświęconych nowemu koronawirusowi doprowadził do powstania dziesiątek zdjęć przedstawiających jego struktury. Teraz naukowcy z Massachusetts Institute of Technology umożliwiają nam… posłuchanie, jak brzmi SARS-CoV-2.

Białko kolczaste umożliwia koronawirusowi skuteczne wnikanie do ludzkich komórek, co w konsekwencji wywołuje chorobę zwaną COVID-19. Autorzy tego badania przypisali każdemu z tych kolców, zbudowanych z aminokwasów, unikalną nutę muzyczną. W efekcie uzyskali partyturę muzyczną na podstawie białek tworzących SARS-CoV-2.

Co więcej, owe aminokwasy mają tendencją do zwijania się bądź rozkładania. Dźwięki mają dzięki temu inne cechy, na które wpływają także wibracje molekularne. Efekty wysiłków autorów tego badania możecie sprawdzić pod tym adresem.

Czytaj też: Weźcie udział w ogólnoświatowym badaniu postaw i zachowań w obliczu pandemii

Zastanawiacie się zapewne, jaki jest sens tego typu działań. Wbrew pozorom nie chodzi o dostarczenie rozrywki, lecz skuteczniejsze poznanie koronawirusa. Naukowcy dążą bowiem do znalezienia fragmentów szczególnie podatnych na działanie leków i przeciwciał. Zaproponowana przez nich metoda jest szybsza i skuteczniejsza niż np. zazwyczaj stosowane modelowanie molekularne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News