Reklama
aplikuj.pl

20 lat prac zakończonych sukcesem. Oto odpowiedź na pytanie, jak czerpać energię z fal

jak czerpać energię z fal

Firma AWS Ocean Energy pochwaliła się ogromnym osiągnięciem, na które uwagę zwróciło Europejskie Centrum Energii Morskiej (EMEC), obserwując „zachęcające” wyniki z obecnej fazy prób morskich technologii energii falowej. Po dwudziestu latach badań szkocka firma zajmująca się energetyką morską przetestowała na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji, nowatorskie urządzenie wykorzystujące technologię konwersji energii fal o nazwie „Archimedes Waveswing”.

Archimedes Waveswing pokazuje, jak czerpać energię z fal

Podczas testów 50-tonowy konwerter energii fal Archimedes Waveswing zanotował średnią moc powyżej 10kW i wartości szczytowe powyżej 80 kW w okresie umiarkowanych warunków falowych, stanowiąc istotny punkt szczytowy dotychczasowego programu testów naukowych. Liczby te miały być o 20 procent wyższe od oczekiwań.

Zawsze byliśmy pewni potencjału wydajności Waveswing, ale to wspaniale jest zobaczyć, że ta pewność jest poparta rzeczywistymi danymi. Obecnie aktywnie poszukujemy współprac w toku rozmów z partnerami komercyjnymi, innymi użytkownikami końcowymi i każdym, kto jest szczerze zainteresowany rozwojem komercyjnych systemów pobierania mocy z fal. Obejmuje to na przykład sponsorowane programy testowe, aby partnerzy mogli z bliska poznać Waveswing i jego potencjał

– powiedział Simon Grey, dyrektor generalny AWS Ocean Energy.

Czytaj też: Diody tworzone nowym sposobem. I to zaskakująco łatwym

W praktyce Archimedes Waveswing to aktywowana ciśnieniowo podmorska boja, będąca najbardziej obiecującym pomysłem na przemysłową produkcję energii odnawialnej z fal oceanicznych. Jest produktem 20 lat badań i rozwoju, mierzy 7 metrów wysokości, jego średnica wynosi 4 metry, a wytrzymałość na warunki pogodowe jest ogromna.

Tego typu instalacje mogą wytrzymać trudne warunki w środowisku morskim ze względu na swoją podmorską pozycję i zdolność do wciągania głęboko pod fale sztormowe. W praktyce instalacje mają obejmować do 20 jednostek o łącznej mocy 10 megawatów. Oczekuje się, że faza testów zostanie zakończona przed końcem roku, a dodatkowe testy mają się rozpocząć w 2023 roku.