Reklama
aplikuj.pl

Jak dbać o astronautów w kosmosie? Wykorzystać do tego SI!

To schronienie podczas misji kosmicznych będzie nadzorować SI
To schronienie podczas misji kosmicznych będzie nadzorować SI

Naukowcy z Carnegie Mellon University w ramach projektu HOME prowadzonego przez NASA opracowali i nadal pracują nad Inteligentnym Środowiskiem Kosmicznym, a więc schronieniem do odległych misji kosmicznych, nad którym piecze będzie stanowić sztuczna inteligencja. Czy brzmi to przerażająco? 

Czytaj też: Szybki rozbłysk radiowy pozwolił zrozumieć zachowanie gazu w odległej galaktyce

Rola SI w tego typu konstrukcjach sprowadza się do zapewniania pomocy w projektowaniu zaawansowanych autonomicznych systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję do monitorowania schronienia oraz przewidywania i automatycznej korekty błędów. To ważne, zważywszy na to, że z czasem aspiracje astronautów sięgną poziomu podbijania planet, na których warunki są dalekie do tych najkorzystniejszych. Tam z kolei będą zdani tylko na siebie i swój sprzęt.

Dlatego też systemy dbające o życie kosmicznych odkrywców muszą być niezawodne, redundantne w ogromnej ilości i przede wszystkim elastyczne na zmienne warunki. To ma zapewnić tego typu schronieniom sztuczna inteligencja, a przynajmniej tak sądzi zespół z Carnegie Mellon. Ci twierdzą, że nowoczesne algorytmy komputerowe zaprojektowane w celu wyszukiwania i rozpoznawania wzorców mogą podejmować ważne zadania, takie jak obserwowanie zużycia energii elektrycznej i wykorzystywanie go w możliwie najlepszym stopniu. Jak mówi Mario Berges, kierownik zespołu:

W jaki sposób przeprowadzasz automatyczne wykrywanie błędów i diagnozowanie bez dużej ilości danych systemowych? W tym miejscu pojawia się sztuczna inteligencja. Mamy maszyny, które uczą się same, jeśli dasz im wystarczającą ilość danych, ale nie mamy wielu maszyn, które mogą wnioskować, wykorzystując istniejącą wiedzę inżynierską, co może zmniejszyć ilość potrzebnych danych.

W ramach badania zespół wykona serię pomiarów elektrycznych układu eksperymentalnego i dowie się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do uzyskania znaczących wyników.

Czytaj też: Podróże rodem ze Star Trek mogą być możliwe

Źródło: New Atlas