Reklama
aplikuj.pl

Jak długo trwa galaktyczny „rok”?

astronomia

Według Keitha Hawkinsa z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, wykonanie przez Słońce pełnego obrotu wokół Drogi Mlecznej zajmuje od 220 milionów do 230 milionów ziemskich lat.

Gdyby przyjąć, że galaktyczny rok ma 220-230 mln lat, Ziemia miałaby około 16 lat, Słońce powstałoby około 20 lat temu, a wszechświat przed sześćdziesięcioma laty. Oczywiście Układ Słoneczny nie krąży wokół gwiazdy, tak jak ma to miejsce w przypadku Ziemi. Słońce orbituje bowiem wokół supermasywnej czarnej dziury, która leży w centrum Drogi Mlecznej i ma decydujący wpływ grawitacyjny na wszystko, co znajduje się w jej obrębie.

Słońce porusza się z prędkością ok. 230 kilometrów na sekundę, ale wartość ta jest odmienna w przypadku różnych gwiazd. Cała nasza galaktyka ma bowiem około 100 000 lat świetlnych średnicy, a Ziemia leży około 28 000 lat świetlnych od jej centrum. Im dany obiekt znajduje się bliżej supermasywnej czarnej dziury, tym szybciej się obraca. Na mniejszą skalę dzieje się to w Układzie Słonecznym, gdzie „rok” obiektów bliższych Słońcu niż Ziemia (czyli Merkurego i Wenus) jest krótszy od naszego. Z kolei planety krążące dalej, takie jak Mars czy też Neptun, doświadczają dłuższego roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News