Reklama
aplikuj.pl

Jak groźny koronawirus jest dla zwierząt? Zobaczcie specjalną infografikę

zwierzeta a psychika

Zakażenie koronawirusem może stanowić zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz także wielu innych zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis przeprowadzili badania mające na celu wyjaśnienie tego problemu.

Skupili się oni na tzw. receptorach ACE2, o których wiemy, że wpływają na łatwość, z jaką białko kolczaste koronawirusa może łączyć się z komórkami tworzącymi nasze organizmy. W oparciu o 25 aminokwasów odgrywających kluczową rolę w tym procesie, badacze postanowili uszeregować gatunki pod względem zagrożenia, jakie stanowi dla nich zachorowanie na COVID-19.

Infografika widoczna powyżej jasno pokazuje, że koronawirus jest szczególnie groźny dla ssaków naczelnych: goryli nizinnych, organutanów sumatrzańskich czy też gibonów czarnych. W mniejszym stopniu narażone są m.in. delfiny butelkonose, mrówkojady czy też koty. Z kolei zagrożenie jest stosunkowo niskie w przypadku innych czworonożnych przyjaciół: psów. Na podobnym poziomie plasują się też konie czy świnie, a w odniesieniu do myszy, fok i aligatorów ryzyka w zasadzie nie ma.