Reklama
aplikuj.pl

Jak neandertalczycy zareagowali na zmiany klimatu?

Zmiany klimatyczne, które nastąpiły na krótko przed wyginięciem neandertalczyków, spowodowały u nich wiele widocznych zmian. Przejawiały się one m.in. w tworzeniu bardziej złożonych narzędzi.

Autorzy poświęconych tej kwestii badań posiłkowali się odkryciami dokonanymi w jaskini Sesselfelsgrotte w Dolnej Bawarii. Neandertalczycy pojawili się na powierzchni Ziemi ok. 400 000 lat temu, by wyginąć ok. 360 000 lat później. Byli zdolni do tworzenia narzędzi z drewna i materiału skalnego przypominającego szkło, które czasami łączyli ze sobą.

Czytaj też: Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy

100 000 lat temu w ich „arsenale” znajdował się nóż z kamienia, którego tępa krawedź stanowiła jednocześnie rękojeść. Ich wielkość i kształt była zróżnicowana, dlatego archeolodzy zastanawiali się nad tą różnorodnością. Chcieli zrozumieć, czy tworzyli je ci sami neandertalczycy (do różnych zastosowań) czy może ich autorami byli przedstawiciele różnych grup.

Wygląda na to, że podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy były zmiany klimatyczne, które rozpoczęły się ponad 100 000 lat temu. Szczególnie silne ochłodzenie nastąpiło ponad 60 000 lat temu i doprowadziło do niedoboru zasobów naturalnych. Aby przetrwać, neandertalczycy musieli stać się bardziej mobilni niż wcześniej i odpowiednio dostosować swoje narzędzia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Przejawiało się to m.in. w stworzeniu dwóch różnych rodzajów noży. Oczywiście oba typy – zarówno prostszy (starszy) jak i nowszy oraz bardziej zaawansowany – pełniły tę samą funkcję. Najważniejszą różnicą między oboma narzędziami okazała się dłuższa żywotność noży dwustronnych. Stanowiły one bardziej zaawansowaną koncepcję wielofunkcyjnego narzędzia o długiej żywotności, z którego można było korzystać bez dodatkowych elementów.