WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak powstają huragany i jak powinniśmy się przed nimi chronić?

Potęga huraganu jest jednocześnie zachwycająca, ale i przerażająca. Niektóre z nich mogą uwalniać energię równą eksplozji 10 bomb atomowych na sekundę. 

A jeśli sam huragan nie jest wystarczająco potężny, może przekształcić się w tornado. Chociaż tego typu hybrydy nie są tak potężne jak “czyste” tornada, nadal sieją spustoszenie.  Ale w jaki sposób dochodzi do tego typu zjawisk?

Czytaj też: Huragany mogą powstawać nawet w niskich temperaturach na innych planetach

Huragan to burza tropikalna, która powstaje nad ciepłymi wodami tropikalnymi. Zyskuje to miano, gdy przekracza 62 kilometry na godzinę. W skrajnych przypadkach mogą one osiągać prędkość nawet ponad 200 kilometrów na godzinę. Najlepszym sposobem na przetrwanie kataklizmu jest śledzenie oficjalnych wytycznych i schronienie się w bezpiecznym miejscu. Należy trzymać się z dala od dolin i innych nisko położonych obszarów, które mogą łatwo zostać zalane. Powinniśmy również unikać otwartych przestrzeni w obawie przed latającymi przedmiotami.

Ponadto specjaliści informują, że zatrucie tlenkiem węgla jest główną przyczyną śmierci w czasie tego typu kataklizmów. Nie należy więc używać urządzeń, takich jak przenośne generatory w zamkniętych przestrzeniach. Mogą one bowiem prowadzić do produkcji czadu, który jest śmiertelny dla zdrowia.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Obraz satelitarny pokazuje całkowite zaćmienie słońca i huragan w jednym ujęciu