WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Obraz satelitarny pokazuje całkowite zaćmienie słońca i huragan w jednym ujęciu

Obraz satelitarny pokazuje całkowite zaćmienie słońca i huragan w jednym ujęciu

Niesamowite zdjęcie satelitarne pokazuje ciemne, poszarpane cienie nad Oceanem Spokojnym. Znajdują się one na południe od wzburzonych chmur należących do huraganu Barbary, a cała akcja dzieje się podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Spektakularny obraz został uwieczniony przez GOES-West, satelitę pogodowego, który jest wspólnym projektem NOAA oraz NASA. 

Czytaj też: Szpiegowskie zdjęcia satelitarne pokazują zmiany klimatu w Himalajach

Cień znalazł się nad chilijskim wybrzeżem 2 lipca i kontynuował „podróż”, przesuwając się na wschód w kierunku Atlantyku. Wydarzenie było pierwszym całkowitym zaćmieniem Słońca od „Wielkiego amerykańskiego zaćmienia”, które miało miejsce w sierpniu 2017 roku i objęło swoim zasięgiem Stany Zjednoczone od wybrzeża do wybrzeża. Kolejny taki spektakl nastąpi w grudniu 2020 roku, kiedy zaćmienie pojawi się nad Ameryką Południową. Co ciekawe, całkowite zaćmienia Słońca występują średnio raz na 18 miesięcy.

Z kolei jeśli chodzi o tereny Ameryki Północnej, w Stanach Zjednoczonych nie dojdzie do całkowitego zaćmienia aż do kwietnia 2024 roku. Jak twierdzą jednak naukowcy, warto będzie poczekać, ponieważ kiedy zjawisko nadejdzie, obejmie swoim zasięgiem tereny od Meksyku po Kanadę.

[Źródło: livescience.com; grafika: NOAA]

Czytaj też: SpaceX może już testować internetowe satelity Starlink