Światowa Organizacja Zdrowia ma w ostatnich tygodniach nienajlepszą prasę, jednak wciąż pozostaje najważniejszą instytucją związaną z globalną medycyną. WHO wydała właśnie sześć zaleceń, do których powinny zastosować się kraje wracające do „normalności”.
Poszczególne państwa, w związku z faktem, że w różnym stopniu są one dotknięte skutkami pandemii, mają odmienne plany na wychodzenie z kryzysu.
Już na początku epidemii niektóre rządy radziły sobie z nią gorzej, natomiast inne lepiej. Za wzór stawia się kraje Azji, m.in. Singapur, Koreę Południową czy tereny Hongkongu. Mimo to, skoordynowane działania całego świata wydają się najlepszym rozwiązaniem. Co mówi WHO?
- podstawa to kontrolowanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2
- zapewnienie możliwości wykrywania, izolowania i leczenia każdego przypadku zakażenia koronawirusem
- minimalizowanie zagrożenia rozprzestrzeniania koronawirusa w placówkach takich jak szkoły, placówki medyczne czy opiekuńcze
- stosowanie środków zapobiegawczych w miejscach pracy, szkołach itd.
- utrzymanie przepływu granicznego bez rozprzestrzeniania wirusa
- edukowanie społeczeństw w zakresie przystosowywania się do „nowej rzeczywistości”
Jak do tej pory, jeśli chodzi o Europę, najpoważniejsze kroki w stronę zdejmowania ograniczeń podjęły Czechy, Austria, Dania i Norwegia. Chodzi m.in. o uruchomienie żłobków i przedszkoli oraz otwarcie sektora usługowego, co pozwoli „rozmrozić” zatrzymaną w ostatnich tygodniach gospodarkę.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News