Reklama
aplikuj.pl

Jak wielu „migrantów” liczy Ziemia?

Po tysiącach lat niemal nieustannej migracji, na powierzchni naszej planety trudno jest znaleźć osoby, których potomkowie mieszkali w danym miejscu od wielu pokoleń. Czy istnieją w ogóle ludzie, którzy nie opuścili miejsca pojawienia się pierwszych Homo sapiens?

Z naukowego punktu widzenia, jedynymi ludźmi, których można by uznać za nie będących imigrantami, byliby mieszkańcy Afryki posługujący się językiem khoisan. Można ich spotkać m.in. na terytoriach przynależących do RPA, Lesotho, Eswatini, Mozambiku, Namibii, Angoli, Botswany, Zimbabwe i Tanzanii.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi

Skąd w ogóle takie podejrzenia? Posługujący się językami khoisan żyją w miejscu, w którym prawdopodobnie po raz pierwszy pojawili się ludzie. Towarzyszy im wysoka różnorodność genetyczna, co stanowi możliwe potwierdzenie przytoczonej hipotezy.

Ziemia jest domem dla Homo sapiens od tysięcy lat – nam z kolei towarzyszą ciągłe migracje

Niektórzy naukowcy sądzą jednak, że ludzie po raz pierwszy pojawili się w Afryce Wschodniej lub Zachodniej. Znalezienie dowodów jest niełatwe, ponieważ nawet pozorny brak ludzkich szczątków na danym terenie nie musi oznaczać, że Homo sapiens nigdy się tam nie pojawili.

Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?

Mark Stoneking uważa, iż na Ziemi nie ma już ludzi, którzy nie byliby migrantami. Nasi odlegli przodkowie masowo przemieszczali się po Afryce przez ponad 100 000 lat zanim opuścili ten kontynent. Wtedy to udali się na Bliski Wschód, a następnie do dzisiejszych Indii. Wszystkim tego typu migracjom towarzyszyło mieszanie się DNA.