Reklama
aplikuj.pl

Jak wygląda rynek IT podczas pandemii?

rynek IT koronawirus, rynek IT statystyki

No Fluff Jobs opublikowało nowy raport dotyczący rynku IT w trakcie pandemii. Czy koronawirus zmienił coś przy rekrutacji czy wyborze nowego pracodawcy?

Ponad 70% osób dokładnie sprawdza informacje o pracodawcy. Najbardziej liczą się : zarobki (87 proc.), warunki i forma zatrudnienia (83 proc.) oraz spis obowiązków na danym stanowisku (82 proc.). Mimo to, aż 72% mówi, że nie znajduje w ogłoszeniach informacji o zarobkach. Jednocześnie dla 87% jest to kluczowe przy wyborze nowej pracy.

Czytaj też: McLaren poświęci swoją kolekcję i fabrykę, aby przetrwać?

Co ciekawe pandemia kompletnie nie wpłynęła na benefity. W 2019 roku na jedną ofertę przypadały średnio 4 benefity, w 2020 roku jest ich pięć. Na popularności zyskuje prywatna opieka medyczna.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy pracodawcy zwiększyli za to wymagania dotyczące kandydatów. W 2019 roku było 5 wymagań na ofertę pracy, teraz jest średnio aż 8. To wzrost o 60%.

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, mówi:

Ze względu na panujący obecnie kryzys gospodarczy na rynku przybywa i będzie przybywać kandydatów, także na rynku IT. To z kolei sprawi, że będzie większa konkurencja wśród poszukujących pracy, a rekruterzy będą bardziej uważni i wymagający już na etapie selekcji CV. Specjaliści, którzy potrafią pracować zwinnie i szybko adaptować się do zmian, a do tego mają zacięcie biznesowe i umieją działać interdyscyplinarnie, będą bez wątpienia najbardziej pożądanymi kandydatami w dobie kryzysu.

Obecnie większość rekrutacji odbywa się też online. 43% osób preferuje kontakt email, co trzeci wybiera kontakt telefoniczny, a co piaty preferuje wiadomość na LinkedIn.

Aleksandra Kubicka, HR Business Partner w No Fluff Jobs, dodaje;

Szczególnego znaczenia w trudnym okresie nabierają informacje o projektach i inicjatywach biznesowych prowadzonych przez firmy. Kandydaci liczą na konkretne informacje, jak ta czy firma rekrutuje do projektu na kilka miesięcy czy oferuje zatrudnienie na czas nieokreślony. Stabilność i pewność zatrudnienia mocno zyskają na znaczeniu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News