Jak wyglądałby kosmos podczas przelotu Mleczną Drogą?

Na razie nie posiadamy technologii dzięki której moglibyśmy się zabrać „autostopem przez galaktykę”. Jeszcze. Ale możemy obejrzeć sobie dość dokładne odwzorowanie takiego przelotu, patrząc na kosmos tak jakbyśmy to robili wyglądając przez luk naszej rakiety.

Wszystko to za sprawą użytkownika Youtube o nicku daveachuk, który odwalił kawał ciężkiej pracy, kompilując dane ze Spitzer Space Telescope i tworząc z wielu, powszechnie dostępnych zdjęć jedną, ośmiominutową animację przesuwających się gwiazd. Jak sam pisze o powstałym rezultacie: „To nie jest CGI, lecz manipulacja graficzna gigabajtów i gigapikseli danych.” A materiału źródłowego było naprawdę sporo – filmik stworzony został z 400 tysięcy statycznych zdjęć.

1436473847-milyway-2

Spitzer nie jest tak znanym i popularnym kosmicznym teleskopem jak jego bardziej uznany brat – Hubble, lecz wykonuje bardzo ważną pracę badawczą – od czasu swego wystrzelenia w roku 2003 obserwuje niebo w podczerwieni, ujawniając nam widok kosmosu w długościach fali których nie da się dostrzec ludzkim okiem. Dodatkowo, ziemska atmosfera blokuje lwią część promieniowania podczerwonego, toteż urządzenie jak Spitzer jest nam do tego rodzaju badań po prostu niezbędne.

Zapraszamy zatem na szybką podróż przez naszą galaktykę, ze świadomością że przedstawiany film oferuje nam prawdziwy jej obraz:

[źródło: popularmechanics.com; grafiki: popularmechanics.com, petapixel.com]