WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak wyglądało zaćmienie Słońca na Jowiszu?

W zeszłym tygodniu księżyc Jowisza, Io, ustawił się między gazowym olbrzymem oraz centralną gwiazdą Układu Słonecznego. Sonda Juno znalazła się w pobliżu i uwieczniła zjawisko zaćmienia. 

Juno monitoruje gazowego olbrzyma od około trzech lat i co 53 dni przelatuje blisko planety. Podczas ostatniego przelotu, który miał miejsce 12 września, Juno uchwyciła zaćmienie Słońca. Dzięki Kevinowi Gillowi z  NASA, który przetworzył obraz, możemy zobaczyć zdjęcia w całej okazałości.

Czytaj też: Wulkan na księżycu Jowisza może wybuchnąć każdego dnia

Jowisz ma 79 księżyców (53 zostały oficjalnie nazwane przez NASA); cztery z nich – Io, Ganimedes, Europa i Calisto-są przedmiotem szczególnego zainteresowania agencji. Io ma bardzo zmienne środowisko i posiada wiele tajemniczych formacji, m.in. wulkan o nazwie Loki. Io jest również największym księżycem, a co za tym idzie – rzuca najszerszy cień na powierzchnię Jowisza. Dlatego też owe zaciemnienie wygląda tak wyraźnie w porównaniu z cieniem rzucanym przez Księżyc podczas zaćmienia Słońca na naszej planecie. Gill przygotował również 5-minutowy film przedstawiający zjawisko, który możecie zobaczyć powyżej.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ta sonda fotografuje Jowisza bez opuszczania Ziemi