WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak wyglądały szkockie psy sprzed 4500 lat?

Odtworzony, trójwymiarowy pysk psa, który żył 4500 lat temu na terenie Szkocji, jest tak realistyczny, że ​​faktycznie przypomina żywe zwierzę. 

Pies, którego czaszka została znaleziona na wzgórzu Cuween na wyspach Orkney, archipelagu u północno-wschodniego wybrzeża Szkocji – zaskoczył naukowców. Wszystko ze względu na fakt, iż z wyglądu przypomina wilka, lecz najprawdopodobniej był udomowiony.

Pies był wielkości dużego collie i przypominał, pod pewnymi względami, europejskiego szarego wilka, Alison Sheridan, badacz z departamentu, gdzie przechowywana jest czaszka, przyznał, że czaszka i jej rekonstrukcja mogą ujawnić szczegóły nie tylko o praktykach i symbolicznym znaczeniu psa w okresie późnego neolitu, ale także o pojawieniu się psów domowych w trzecim tysiącleciu p.n.e.

Czytaj też: Znaleziono zamarzniętego wilka sprzed 50 tysięcy lat

Naukowcy znali ten okaz w 1901 r., kiedy na wzgórzu Cuween odkryto 24 czaszki psów. Jednak po raz pierwszy jedna z nich została „przywrócona do życia” dzięki rekonstrukcji komputerowej. Poprzednie badania wykazały, że szczątki psów zostały umieszczone w komorze grobowej ponad 500 lat po skonstruowaniu oryginalnego grobowca, co sugeruje, że zwierzęta zostały zakopane w celach rytualnych.

Psy były niezwykle ważne w czasach neolitycznych na terenach dzisiejszej Szkocji. Starożytni ludzie prawdopodobnie wykorzystywali je jako zwierzęta domowe i stróżujące. Być może pomagały również przy wypasaniu owiec.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Chińczycy sklonowali psa policyjnego