Reklama
aplikuj.pl

Jaką płytę kupić pod procesor Intel 10. generacji?

Jaką płytę kupić pod procesor Intel 10. generacji?

Procesory Intel 10. generacji coraz bardziej zyskują na popularności. W tym artykule przedstawię Wam kilka wartych uwagi konstrukcji pod te procesory.

MSI B460M-A PRO

Cena: ok. 350 zł

Zacznijmy od bardzo podstawowej płyty, która tak naprawdę sprawdzi się tylko z procesorem i3-10100F. Płyta zapewni dobrą podstawę pod to CPU i świetnie sprawdzi się z nim w budżetowym PC. Wadą MSI B460M-A PRO jest na pewno brak radiatorów na sekcji zasilania czy tylko dwa złącza pod pamięci RAM. Nie ma też złączy ARGB czy RGB. Jest to więc dosyć ubogi model. Jeśli jednak chcecie złożyć bardzo tani PC to warto wziąć ją pod uwagę. Warto jednak pamiętać, że płyty B460 nie będą zgodne z 11. generacją procesorów Intela. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

ASRock B460 PRO4

Cena: ok. 500 zł

Kolejna z płyt została przez nas dokładnie sprawdzona w tym teście. Tym razem mamy do czynienia ze znacznie większą konstrukcją, która poradziła sobie nawet z i5-10600K. Płyta na chłodzoną sekcję zasilania, podświetlenie, większą ilość złączy oraz ciekawy dodatek w postacie Base Frequency Boost. Dzięki niemu wszystkie procesory bez dopisku K mogą działać z wyższymi taktowaniami. Pamiętajcie jednak, że jest to płyta oparta o chipset B460, więc nie wykorzystacie na niej pamięci szybszych niż dopuszcza to procesor. Do tego potrzebujecie już konstrukcji Z490. Tutaj warto też pamiętać, że płyta występuje w wersji micro ATX.

ASRock Z490 PHANTOM GAMING 4

Cena: ok. 620 zł

Przejdźmy teraz do płyt opartych o chipset Z490. Propozycja od ASRocka to jedna z tańszych płyt, która dobrze sprawdzi się z procesorami Intel Core i5. Dzięki mocniejszemu chipsetowi możecie wykorzystać na niej pamięci do 4400 MHz. Nie zabrakło też 10-fazowej sekcji zasilania z małymi radiatorami czy miejsca na dyski NVMe. Zwróćcie jednak uwagę na tylny panel, który ma dosyć ubogie złącza. Płyta jest też dostępna w wersji z WiFi co sprawia, że jest jeszcze atrakcyjniejsza.

Asus TUF GAMING Z490-PLUS

Cena: ok. 800 zł

Płyta główna od Asusa bardzo dobrze sprawdzi się nawet z procesorem Intel Core i7-10700K. Oferuje ona 12+2 fazową sekcję zasilania, która ma całkiem spore chłodzenie. Na płycie znajduje się też jedno złącz M.2 z radiatorem oraz jedno bez niego. Niestety wadą jest brak pełnego wsparcia dla dysków NVMe PCI-E Gen4, nawet po montażu w przyszłości procesora 11. generacji. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj. Płyta oczywiście ma odpowiednie złącza pod urządzenia RGB i ARGB, więc nie będzie problemów ze sterowaniem podświetleniem. Warto też zauważyć, że płyta występuje także w wersji z WiFi 6.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Cena: ok. 930 zł

Kolejna konstrukcja również należy do MSI. Płyta jest często polecana nawet pod zestawy z Intel Core i9-10850K, gdzie sprawuje się bez zarzutów. Płyta oferuje dwa miejsca na dyski NVMe z radiatorami, fajny wygląd czy mocną sekcję zasilania. Jest ona też dosyć prosta w obsłudze i pozwala na łatwe podkręcenie procesora. Warto też zauważyć pełen zestaw złączy na samej płycie, w tym USB-C. MSI MAG Z490 TOMAHAWK to dobrej jakości konstrukcja, która bardzo dobrze sprawdzi się nawet przy mocniejszym procesorze.

Z490I AORUS ULTRA

Cena: ok. 1200 zł

W zestawieniu nie mogło zabraknąć płyty Z490 mini ITX. Polecam tutaj wersję od Aorusa, która cechuje się mocną sekcją zasilania, która jest bardzo dobrze chłodzona. Jest też miejsce na dwa dyski NVMe czy cztery SATA. Płyta jest bardzo dobrze wykonana i ma także lekkie podświetlenie. Na pokładzie nie zabrakło WiFi 6, które często jest podstawą w mini PC. Z490I AORUS ULTRA ma także dosyć bogate wewnętrzne złącza, które pozwolą na podłączenie praktycznie wszystkiego co chcecie.

Asus ROG Strix Z490-E GAMING

Cena: ok. 1400 zł

Kolejna z płyt należy do Asusa. Mamy tutaj do czynienia z niezwykle piękną konstrukcją, która świetnie będzie wyglądała w obudowie z oknem. Płyta ma mocną sekcję zasilania (14+2 fazy) co pozwala na bezproblemową obsługę nawet najmocniejszych procesorów na rynku. Warto też zauważyć, że jest on bardzo dobrze chłodzona. Konstrukcja ma dwa miejsca na dyski NVMe, które mają radiatory. Niestety jeśli chcecie w przyszłości zmienić procesor na 11. generację i dysk na PCI-E Gen4 to omijajcie tę konstrukcję. Asus tutaj zepsuł sprawę i wydajność dysków będzie ograniczona. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Gigabyte Z490 VISION D

Cena: ok. 1600 zł

Gigabyte Z490 VISION D to płyta zdecydowanie przeznaczona dla profesjonalistów i twórców treści. Cechuje ją świetny wygląd oraz znakomite wykonanie. Ogromnym plusem jest obecność Thunderbolt 3, które pozwala na podłączenie choćby najszybszych zewnętrznych dysków. Płyta ma 12+1 fazową sekcję zasilania, więc nie powinno być problemów z najmocniejszymi procesorami na rynku. Warto też zwrócić uwagę na dobrej jakości radiatory na dyski M.2 czy obecność WiFi 6.

ASRock Z490 TAICHI

Cena: ok. 1960 zł

ASRock Z490 TAICHI to płyta, którą miałem okazję już testować. Oprócz świetnego wyglądu cechuje ją znakomite wykonanie czy możliwości. Płyta ma dwa złącza na dyski NVMe i trzecie, którego obsługa pojawi się w procesorach 11. generacji Intela. Konstrukcja oferuje WiFi 6, sporo złączy audio czy złączy wewnętrznych. Sama sekcja zasilania ma aż 15 faz, więc tutaj nie będzie problemów nawet przy bardzo mocnym podkręceniu 10900K. Jeśli odpowiada Wam jej wygląd to zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem.

Z490 AORUS XTREME

Cena: ok. 3400 zł

Z490 AORUS XTREME to kolejny model, który miałem okazję przetestować. Płyta jest fantastycznie wykonana. Wszystkie złącza są ustawione pod kątem, dzięki czemu w obudowie z oknem będzie ona świetnie się prezentowała. Plusem jest także potężna, bo aż 16+1 fazowa sekcja zasilania, która jest świetnie chłodzona. Aorus nie zapomniałem o Thunderboltcie 3, fantastyczny zestaw złącze na tylnym panelu i wewnętrznych czy WiFi 6. Pamiętajcie tylko, że jest to model E-ATX, więc potrzebujecie pod niego większej obudowy.