WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Z490 Aorus Xtreme

Z490 Aorus Xtreme to jedna z najlepszych płyt na rynku pod nowe procesory Intela. W tym teście przyjrzę się co dokładnie konstrukcja ma do zaoferowania.

Akcesoria Z490 Aorus Xtreme

Płytę otrzymałem w sporym pudełku. Nie ma jednak co się dziwić, bowiem dodatków jest naprawdę wiele. Otrzymujemy instrukcję, pendrive ze sterownikami, opaski zaciskowe, zewnętrzny DAC, 6 kabli SATA, dwie anteny WiFi, kabel pozwalający podłączyć dwa urządzenia USB 2.0, kabel do RGB czy G-Connector ułatwiający montaż kabli od diod czy przycisków. Dodatków jest więc mnóstwo i są one naprawdę zadowalające.

Już po wyglądzie widać, że Z490 Aorus Xtreme to płyta premium. Jest ona cała obudowana, wszystkie złącza są pochowane albo umieszczone z boku. Dodając do tego lekkie, aczkolwiek świetnie wyglądające RGB oraz backplate, otrzymujemy przepiękna płytę główną. Moim zdaniem świetnie się ona wpasowuje w klimaty gamingowe, ale zachowuje przy tym subtelność i nie narzuca się z RGB. Ogromny plus leci do Aorusa za taki design płyty. Tutaj dodam też tylko, że płyta ma format E-ATX – sprawdźcie czy wejdzie do Waszej obudowy.

Kolejny plus to sekcja zasilania. Płyta oferuje 16 faz, dławiki 90 A oraz tantalowe kondensatory. Za chłodzenie odpowiadają ogromne radiatory mające nawet ciepłowód. Taka konfiguracja nie może się przegrzewać nawet przy mocnym OC 10900K. Tutaj muszę dodać, że procesor zasilany jest z dwóch złączy 8 pin i warto mieć kompatybilny zasilacz.

Złącza Z490 Aorus Xtreme

Płyta ma cztery sloty na pamięci RAM. Ich pojemność może wynosić maksymalnie 32 GB a prędkość 5000 MHz. Oczywiście jest obsługa profili XMP, więc pamięci można bardzo łatwo ustawić.

Z490 Aorus Xtreme oferuje trzy sloty PCI-E x16, z czego jeden pracuje x16, jeden x8 i jeden x4. Nie zabrakło też wsparcia dla Quad-GPU SLI, 2-Way SLI, Quad-GPU CrossFire czu 2-Way CrossFire. Szkoda jednak, że wśród dodatków nie ma mostka SLI, który przy takiej płycie mógłby się przydać.

Obecne są też trzy złącza na dyski M.2 – górne obsługuje procesor a dwa dolne chipset. Każde z nich wspiera dyski o formacie do 22110. Każde ma też radiatory i to z dwóch stron. Takie rozwiązanie zapewni idealne chłodzenie dysków PCI-E, które często mają thermal throttling pod obciążeniem. Nie zabrakło również 6 złączy SATA oraz wsparcia dla RAID 0, 1, 5 i 10.

Karty sieciowe są trzy. Pierwsza to Aquantia 10 GbE, druga to Intel 2.5 GbE a trzecia to Intel WiFI 6 AX201. Ta ostatnia wspiera sieć 2,4 i 5 GHz oraz Bluetooth 5.1 Takie połączenie kart zapewni świetną wydajność przy podłączeniu komputera kablem lub łączności bezprzewodowej. Karta audio to Realtek ALC1220-VB. Warto tutaj pamiętać, że wejścia z audio od obudowy mają wsparcie DAC ESS ES9218P, a tylne DAC ESS ES9018K2M+ wzmacniacz TI OPA1622. W zestawie jest też dodatkowy DAC na USB-C. O wrażenia audio również nie trzeba się martwić.

Na samej płycie również jest poukrywanych mnóstwo użytecznych złączy. Zacznę jednak od wspomnienia, że Z490 Aorus Xtreme ma przyciski startu i restartu oraz wyświetlacz komunikatów POST. Pozostałe złącza praktycznie wyczerpują temat, a ważniejsze z nich to złącze pod pompkę od chłodzenia cieczą, złącza pod RGB i ARGB, złącze USB-C, USB 3.2 i USB 2.0, miejsca na czujniki temperatur, przycisk do OC (OC Ignition) oraz przycisk do zmiany BIOSu (płyta ma podwójny bios). Przycisk OC Ignition pozwala na uruchomienie wszystkich podzespołów, ale bez procesora. W ten sposób łatwo sprawdzicie czy np. w chłodzeniu cieczą jest gdzieś przeciek oraz czy wszystko dobrze działa.

Warto też wspomnieć, że płyta ma łatwo dostępne miejsca pomiarowe dla różnych napięć. Mając więc odpowiedni miernik banalnie sprawdzicie np. napięcie na procesorze. Jest to świetna rzecz dla overclockerów.

Złącza na panelu I/O Z490 Aorus Xtreme

test Z490 Aorus Xtreme, recenzja Z490 Aorus Xtreme, review Z490 Aorus Xtreme, opinia Z490 Aorus Xtreme

W takiej konstrukcji nie mogło zabraknąć bogatego zestawu złącz na tylnym panelu. Do dyspozycji macie dwa wyjścia na anteny, dwa złącza Thunderbolt 3 Type-C, cztery USB 3.2 Gen 2, dwa USB 3.2 Gen 1, dwa USB 2.0, jedno HDMI, dwa ethernet, pięć audio i jedno S/PDIF. Są też dwa przyciski: Q-Flash Plus służący do łatwego flashowania BIOSu oraz Clear CMOS. Gigabyte należy pochwalić za dwa złącza Thunderbolt, które w takiej płycie czasami mogą okazać się niezastąpione. Szkoda jednak, że nie ma wyjścia DisplayPort do zintegrowanej karty graficznej.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa