Reklama
aplikuj.pl

Jaki zasilacz kupić do komputera?

jaki zasilacz do komputera

Zasilacz to jedna z najważniejszych części komputera. Musi on być przynajmniej dobrej jakości, aby całość działała bez problemów. Powstaje więc pytanie jaki zasilacz kupić? W tym poradniku przedstawię Wam kilka wartych Waszej uwagi serii.

Seria SilentiumPC Vero L3/M3

Zacznijmy od jednych z najczęściej kupowanych zasilaczy w Polsce. W skład serii wchodzą konstrukcje od 500 W do 700 W. Modele z dopiskiem L mają stałe okablowanie, a M modularnej. Całą serię charakteryzuje certyfikat 80 Plus Bronze, przetwornica DC-DC czy cichy wentylator. Jest tez komplet zabezpieczeń czy 3-letnia gwarancja. Ogromnym plusem w wersji 600 W i 700 W jest obecność dwóch złączy EPS 4/8 pin, które tak często są wymagana w nowych płytach głównych. Seria SilentiumPC Vero L3/M3 ma też świetny stosunek ceny do jakości, przez co są to podstawowe zasilacze, które mogę Wam polecić.

Seria SeaSonic Core GC/GM/GX

jaki zasilacz do komputera

Kolejna seria to świetnej jakości konstrukcje od SeaSonic. Różnice pomiędzy GC/GM/GX to rodzaj okablowania – stałe, pół-modularne lub w pełni modularne. Możecie więc wybrać model, który idealnie Wam pasuje. Zasilacze mają certyfikat 80 Plus Gold, 7 letnią gwarancję producenta oraz są bardzo ciche podczas pracy. Nie zabrakło też japońskich kondensatorów 105°C. Wadą jest za to obecność we wszystkich modelach tylko jednego kabla EPS 8 pin. Warto też zaznaczyć, że zasilacze dostępne są w wersji 500 W, 550 W i 650 W.

Czytaj też: Jak działa ANC? Wszystko co musicie wiedzieć o aktywnej redukcji hałasu
Czytaj też: Jaką obudowę kupić do komputera?
Czytaj też: Jakie chłodzenie procesora kupić do komputera?

Seria SilentiumPC Supremo L2/M2/FM2 Gold

jaki zasilacz do komputera

Kolejne polecane zasilacze pochodzą ponownie od SilentiumPC. Mają one odznaczenie 80 Plus Gold, czy charakteryzują się cichą pracą. Ważne jest jednak, aby rewizja zasilacza to 1.1. Dopiero od niej nawet modele 550 W mają dwie wtyczki EPS 4/8 pin (na wielu stronach znajdziecie więc informację o jednej wtyczce- warto o to dopytać). Zasilacze mają stałe, częściowo modularne lub w pełni modularne okablowanie. Są one dostępne w wersji od 550 W w różnych kombinacjach. Warto też tutaj wspomnieć o 5-letniej gwarancji producenta.

Seria Cooler Master MWE Gold V2

testCooler Master MWE Gold 750 - V2, recenzja Cooler Master MWE Gold 750 - V2, opinia Cooler Master MWE Gold 750 - V2

Tutaj musicie zwrócić uwagę na jedno – zasilacze muszą mieć dopisek V2, bowiem pierwsza edycja była naprawdę słaba, dopiero druga jest świetna. Zasilacze dostępne są w wersjach od 550 W do 850 W. Możecie więc spokojnie dobrać odpowiedni model do Waszego komputera. Seria ma certyfikat 80 Plus Gold, w pełni modularne okablowanie oraz ciche chłodzenie. Nie zabrakło tez dwóch złączy EPS 8 pin nawet w najsłabszych modelach. Wszystko to sprawia, że modele Cooler Master MWE Gold V2 są w pełni warte Waszej uwagi.

Seria XPG Core Reactor

jaki zasilacz do komputera

XPG miało bardzo mocne wejście na rynek zasilaczy. Modele Core Reactor są jednymi z najfajniejszych na rynku. Cechuje je cicha praca, odznaczenie 80 Plus Gold oraz w pełni modularne okablowanie. Nie zabrakło też wielu zabezpieczeń, w pełni japońskich kondensatorów czy aż 10-letniej gwarancji. Zasilacze dostępne są w wersji 650 W, 750 W i 850 W. Wszystkie modele mają dwie wtyczki EPS 8 pin. Wadą konstrukcji są tylko trochę mało elastyczne okrągłe kable, ale można to bez problemów w dobrej obudowie ogarnąć.

Czytaj też: Jaką płytę główną kupić pod procesor AMD Ryzen?
Czytaj też: Dysk SSD a NVMe. O formatach i protokołach nowoczesnych nośników
Czytaj też: Czym jest Intel Cryo Cooling? To chłodzenie procesorów utrzyma rdzenie poniżej 0 stopni Celsjusza

Seria be quiet! Straight Power 11

jaki zasilacz do komputera

Zasilacze od be quiet! dostępne są w wersji od 450 W do 1000 W w przypadku odznaczenia 80 PLus Gold oraz od 550 W do 1200 W w przypadku wersji Platinum. Mają one w pełni modularne okablowanie oraz 135 mm cichy wentylator Silent Wings 3. Gwarancja producenta w tym przypadku wynosi 5 lat. be quiet! chwali się także w pełni japońskimi kondensatorami 105°C czy dużą ilością zabezpieczeń. Tutaj musicie tylko zwrócić uwagę na kable EPS, bowiem np. model 450 W ma go tylko jednego. Poza tym jest to jedna z fajniejszych serii zasilaczy na rynku.

Seria SFX/SFX-L Silverstone SX

Takie zestawienie nie mogło by mieć miejsca bez polecenia zasilacza SF/SFX-L, który będzie pasował do małych obudów. W skład serii wchodzą przeróżne konstrukcje. Modele -G mają odznaczenie 80 Plus Gold, a PT 80 Plus Platinum. Jest też model Ti, czyli mający odznaczenie 80 Plus Titanium. Dopisek L w nazwie oznacza konstrukcję SFX-L. Wszystkie zasilacze cechują się świetnym wykonaniem oraz w pełni modularnym okablowaniem. SilverStone zaskoczył też wszystkich i pokazał nawet zasilacz o mocy 1000 W (SX1000 Platinum). W ofercie są jednak konstrukcje od 500 W, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Uważajcie tylko na okablowanie – w nowych rewizjach zasilaczy nawet przy modelach 500 W obecne są dwie wtyczki EPS 8 pin.

Seria SeaSonic Focus GX/PX

jaki zasilacz do komputera

Wracamy do SeaSonica. Tym razem polecam jedne z najlepszych zasilaczy na rynku. Seria Focus dostępna jest w wersji z w pełni modularnym okablowaniem z odznaczeniem 80 Plus Gold (GX) i Platinum (PX). Zasilacze mają aż 10 letnią gwarancję oraz świetne wykonanie. Z tyłu znajduje się przycisk odpowiadający za półpasywny tryb pracy. Konstrukcje mogą więc przy małych obciążeniach działać w pełni pasywnie. Zasilacze dostępne są w wersjach od 550 W do 850 W (PX) lub 1000 W (GX) i nawet najsłabsze modele mają dwie wtyczki EPS 8 pin.

Seria be quiet! Dark Power Pro 12

jaki zasilacz do komputera

Na koniec pozostawiłem jedne z najładniejszych konstrukcji na rynku. Modele be quiet! Dark Power Pro 12 cechują się świetną jakością wykonania, genialnym okablowaniem (każdy przewód jest w osobnym oplocie) czy bardzo cichą pracą, która jest zasługą wentylatora Silent Wings. Nie zabrakło też odznaczenia 80 Plus Titanium czy 10-letniej gwarancji producenta. Zasilacz ma 6 linii +12 V, ale można ją łatwo przełączyć w jedną. Producent chwali się też japońskimi kondensatorami 105°C. Seria be quiet! Dark Power Pro 12 dostępna jest w wersji 1200 W i 1500 W. Cena jest też bardzo wysoka, ale za taką jakość producent musi sobie sporo liczyć.