Reklama
aplikuj.pl

Jakie tajemnice zawierają te niezwykle duże skamieniałości mikrobów sprzed 2,5 mld lat?

Naukowcy odkryli niedawno pozostałe skamieniałości bakterii liczących 2,5 miliarda lat. Owe mikroby były prawdopodobnie cyjanobakteriami, choć ich kształty i rozmiary stanowią sporą zagwozdkę. 

Jeśli te skamieliny rzeczywiście są cyjanobakteriami, mogą to być organizmy (lub ich przodkowie), które pomogły przekształcić naszą atmosferę, wpompowując do niej tlen. Pochodzą one bowiem z okresu do 100 do 200 mln lat przed tzw. Katastrofą tlenową. Właśnie wtedy do ziemskiej atmosfery trafiły pewne ilości tlenu.

Czytaj też: Bakterie jedzące ludzkie mięso rozprzestrzeniają się na plażach

Andrew Czaja z Uniwersytetu Cincinnati przyznał, że zna tylko cztery przypadki mikroskamieniałości datowane na 2,5 do 2,7 miliarda lat. W czasie badań w Południowej Afryce natknął się na skałę zwaną stromatolitem, który składa się z warstw wapienia i osadów pozostawionych przez cyjanobakterie. Skamieniałości okazały się pustymi kulami wykonanymi z organicznego związku zwanego kerogenem. Niektóre z tych kulek były podłużne, a inne miały dziwne wypukłości.

Obecnie większość cyjanobakterii mar rozmiar od 5 do 10 mikronów, przy czym największe z tych stworzeń mierzy 60 mikronów. Znalezione skamieniałości drobnoustrojów mają szeroki zakres rozmiarów, ale większość z nich przekracza średnią wielkość dzisiejszych cyjanobakterii, a niektóre mają średnicę dochodzącą do 100 mikronów. Badacze nie wiedzą też, dlaczego niektóre z nich mają dziwne wypukłości, które na pierwszy rzut oka wydają się być wywołane rodzajem rozmnażania przez pączkowanie. To dziwne, bowiem dzisiejsze cyjanobakterie nie rozmnażają się w taki sposób.

[Źródło: livescience.com; grafika: Andrea Corpolongo]

Czytaj też: Pierwotne białka z powodzeniem wprowadzono do bakterii E.Coli