Nowe badanie pokazuje, że jakość śródlądowych wód powierzchniowych w Chinach uległa znacznej poprawie w latach 2003-2017. Zbiega się to w czasie z rozpoczętymi w 2001 r. działaniami na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia wód w tym kraju.
Badacze analizowali ogólnokrajową zmienność jakości śródlądowych wód powierzchniowych w Chinach w ciągu 15-letniego okresu. Analizowali również reakcję na antropogeniczne zanieczyszczenia. Stwierdzili, że średnie roczne stężenia dwóch ważnych parametrów jakości wody – chemicznego zapotrzebowania na tlen i azotu amonowego – spadły w tym okresie odpowiednio o 63% i 78%.
Na poziomie regionalnym, w dorzeczach rzek północnych odnotowano stosunkowo szybkie tempo spadku obu tych parametrów, a jakość wody w większości dorzeczy południowych utrzymywała się na korzystnym poziomie.
Poprawa jakości śródlądowych wód powierzchniowych w całym kraju wynika głównie ze zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym, wiejskim i mieszkaniowym. Międzyregionalne porównanie przeprowadzone w ramach tego badania wykazało wyraźne różnice. Ogólnie rzecz biorąc, regiony północne wykazały stosunkowo niską jakość wody ze względu na intensywny wpłw człowieka na lokalne środowisko. Natomiast w większości dorzeczy południowych jakość wody była lepsza ze względu na stosunkowo niski poziom ingerencji człowieka.
Badanie potwierdza skuteczność ogromnych wysiłków w zakresie ochrony środowiska, mających na celu kontrolę emisji zanieczyszczeń i poprawę jakości wody w Chinach w ciągu ostatnich prawie dwóch dekad. Naukowcy uważają, że jeśli obecne tendencje utrzymają się, to w najbliższej przyszłości śródlądowe wody powierzchniowe w Chinach osiągną dobry stan ekologiczny.