WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Japońska sonda rozpoczęła historyczny powrót na Ziemię

Sonda Hayabusa2 jak do tej pory świetnie radziła sobie z misją zakładającą zbadanie asteroidy Ryugu. Na początku grudnia statek opuścił asteroidę i rozpoczął swoją podróż na Ziemię.

Hayabusa2 uruchomiła niedawno swój jonowy układ napędowy, aby upewnić się, że jest gotowa na drogę powrotną. Test przebiegł sprawnie, dlatego agencja JAXA zdecydowała o rozpoczęciu lotu.

Jednym z głównych celów misji jest nie tylko pobranie próbek materiału z asteroidy Ryugu, ale także dostarczenie tego materiału na Ziemię. Aby naprawdę wykonać tę historyczną misję, JAXA potrzebowała niezawodnego statku.

To długa podróż. Hayabusa2 spędziła ponad trzy lata podróżując w stronę Ryugu. Podróż powrotna będzie nieco krótsza i zajmie około roku. Celem będzie wypuszczenie kapsuły, w której znajdują się próbki materiału z asteroidy. Kiedy to nastąpi w grudniu 2020 roku, kapsuła z próbkami wyląduje na terenie Australii.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego JAXA będzie bacznie przyglądać się statkowi kosmicznemu. Przechwycenie kapsuły ostatecznie zadecyduje o tym, czy misję można uznać za całkowity sukces. Hayabusa 2 jak do tej pory była realizowana bez zarzutu, dlatego druga część misji również powinna przebiec bez większych komplikacji.

ŹRÓDŁO: bgr.com