Reklama
aplikuj.pl

Jedwabna powłoka i specjalne bakterie, czyli sposób na rolnictwo na zasolonych glebach

rolnictwo na zasolonych glebach, słone gleby, jedwabna powłoka i bakterie

Naukowcy z MIT opracowali jedwabną powłokę, która umożliwia wzrost nasion w glebach o wysokim zasoleniu i nie tylko, bo dzięki dodatku bakterii te rosną szybciej, dostając zastrzyk azotowego nawozu.

Badania opierają się na wcześniejszych pracach profesora inżynierii lądowej i środowiska Benedetto Marelli, który zastanawiał się nad możliwością zastosowania jedwabnych powłok w celu zwiększenia trwałości nasion używanych do upraw roślin spożywczych. Podczas swoich badań natknął się na biopłodniki, które wykorzystują drobnoustroje do pobierania azotu z powietrza i przekształcania go w formę, która może być wykorzystywana przez rośliny.

Chociaż zwykle trudno o połączenie nasion z takimi bakteriami, to zespół naukowca wpadł na pomysł połączenia rizobakterii z jedwabną powłoką. Wstępne testy nie potoczyły się tak, jak się spodziewano, ponieważ bakterie nie zostały zachowane w sposób zgodny z oczekiwaniami. Doktorant Augustine Zvinavashe zaproponował następnie dodanie do mieszanki trehalozy – rodzaju cukru, którego niektóre organizmy wykorzystują do przetrwania w środowiskach o niskiej zawartości wody.

Aby wyprodukować powłokę, naukowcy umieścili jedwab, bakterie i trehalozę w wodzie i zanurzyli nasiona w roztworze na kilka sekund. Testy w MIT oraz w instytucie badawczym w Maroku przyniosły pozytywne wyniki, przy czym nasiona otrzymały specjalną powłokę rozwijającą się lepiej niż nasiona niepoddane obróbce i skutecznie kiełkujące w glebie z ziemi, która jest obecnie nieproduktywna pod uprawy.

Co ważne, proces powlekania jest szybki, łatwy i tani, zarówno przez zanurzanie, jak i powlekanie natryskowe. Można to również zrobić w normalnej temperaturze i ciśnieniu otoczenia, co oznacza, że ​​byłby dostępny zarówno dla dużych profesjonalnych gospodarstw rolnych, jak i mniejszych, niewykwalifikowanych producentów.