WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W Egipcie odkryto dwie mumie lwów

Dwa zmumifikowane lwy, pochodzące sprzed około 2600 lat, zostały odkryte w grobowcu pełnym posągów i mumii kotów na terenie Sakkary.

Trwają analizy, ale wydaje się, że lwy są dość małe – mają nieco poniżej 1 metra długości. Trzy inne mumie, które należą do dużych kotów (dokładny gatunek jest niejasny) zostały znalezione w pobliżu dwóch lwów. Te trzy pozostałe mumie mogą należeć do lampartów, gepardów lub innych dużych kotów. Poza tym w okolicy znaleziono ok. 20 mumii należących do mniejszych zwierząt.

W miejscu pochówku znaleziono około 100 posągów i statuetek, z których wiele przedstawia koty. Posągi są wykonane z kamienia, drewna lub metalu (np. z brązu), a większość z nich jest pomalowana i udekorowana.

W grobowcu znaleziono również mały hebanowy posąg bogini Neith. Pomogło to ustalić datę powstania grobowca. Neith była bowiem boginią miasta Sais, które stanowiło stolicę Egiptu podczas 26. dynastii (około 2600 lat temu).

Masywny artefakt w kształcie skarabeusza, który ma ponad 30 centymetrów średnicy również znajdował się w grobowcu. Artefakty w kształcie skarabeusza są często spotykane w Egipcie i były używane jako amulety i biżuteria. Ten konkretny artefakt w kształcie skarabeusza może być największym tego typu przedmiotem znalezionym w Egipcie.

Obszar Sakkary, w którym odkryto grób, wydaje się być miejscem, w którym koty cieszył się ogromną popularnością. Poprzednie wykopaliska archeologiczne w tym rejonie odkryły pozostałości mumii i posągów kotów, a w 2004 r. francuski zespół badawczy znalazł częściowe szczątki szkieletu lwa. Wydaje się, że około 2600 lat temu, obszar ten był miejscem upamiętnienia egipskiej bogini kotów Bastet i jej syna, boga lwa zwanego Miysis.

ŹRÓDŁO: livescience.com