Reklama
aplikuj.pl

Jeziora, które rzekomo znajdowały się pod lodem Antarktydy, zniknęły

Naukowcy twierdzili, że pod lodowcem Recovery na Antarktydzie znajduje się sieć jezior. W obliczu niedawnych badań sytuacja uległa zmianie. 

Specjaliście zajmujący się badaniem związanymi z Antarktydą od dawna wierzyli, że duże jeziora kryją się pod lodowcem we wschodniej części tego obszaru. Miały być one uwięzione między podstawą lodu a powierzchnią kontynentu. W nowym badaniu nie udało się jednak znaleźć żadnych dowodów na istnienie tak dużych zasobów wody.

Lodowiec, o którym mowa, to olbrzymia rzeka lodu w wschodniej Antarktydzie. Zwany lodowcem Recovery posiada basen rozciągający się na ok. 1000 kilometrów w głąb lądu. Obecnie jest to „spokojny lodowiec”, co oznacza, że ​​nie ulega on dramatycznemu przyspieszeniu. Ale ma ogromny potencjał do zmian, jeśli temperatury wzrosną. Odkrywanie, w jaki sposób lodowiec porusza się i co wpływa na jego szybkość pomoże badaczom zrozumieć reakcję całej pokrywy lodowej na zmianę klimatu. Obserwacje satelitarne ujawniły pojedyncze kieszenie, w których lód wznosi się i opada o kilka metrów w ciągu lub więcej miesięcy.

W 2014 roku naukowcy zbadali ten obszar wykorzystując fale radarowe do penetracji powierzchni. Rezultat badań był zaskakujący, bowiem na obszarach, w których dane satelitarne sugerują istnienie jezior, radar nie wykrył nawet wody. Wyszukiwanie odpowiedzi na pytanie związane z tym lodowcem może zająć trochę czasu. Naukowcy planują wyprawę w ten obszar z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Ich eksplozje wytworzą fale sejsmiczne. Gdy fale odbijają się ponownie w stronę powierzchni, będą przenosić informacje o strukturach istniejących pod lodem.

W międzyczasie najlepszym miejscem do znalezienia wskazówek są dane satelitarne. ICESat-2, satelita wykorzystuje impulsy laserowe do mierzenia zmian w lodzie. Został wystrzelony w tym roku i dostarcza ostrzejszego niż kiedykolwiek obrazu tego, jak zmienia się lodowiec.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie odkryli dawne kontynenty pod Antarktydą