To prawdopodobnie najstarsze odwzorowanie ukrzyżowania Jezusa Chrystusa

religia, historia

Rysunek wyryty na ścianie budynku szkoły niewolników na terenie Rzymu przedstawia ukrzyżowanego mężczyznę z głową osła. Naukowcy przypuszczają, że było to swego rodzaju antychrześcijańskie graffiti.

Wizerunek uwieczniono na gipsowej ścianie szkoły dla starożytnych rzymskich niewolników między 50 a 250 rokiem. Pod krzyżem umieszczono napisany w grece tekst, który brzmi: Alexamenos czci Boga, co prawdopodobnie miało stanowić sposób na wyszydzenie wyznawcy Jezusa.

Czytaj też: Gdzie jest grób Jezusa Chrystusa?

To prawdopodobnie najstarsze odwzorowanie ukrzyżowania Jezusa Chrystusa

Co ciekawe, na innej ścianie tego samego budynku znaleziono inny napis, brzmiący Alexamenos jest wierny. Nie wiadomo jednak, jaka była natura tej inskrypcji – być może chodziło o dalsze deprecjonowanie wiary niewolnika bądź jego wsparcie.

Jezus Chrystus był często porównywany do osła przez starożytnych Rzymian

Graffiti zostało wykonane w czasach, gdy chrześcijaństwo było zwalczane przez Rzymian, którzy praktykowali własne obrzędy. Oczywiście nie wiadomo, czy wizerunek przedstawia postać Jezusa Chrystusa, ale biorąc pod uwagę jego datowanie, jest to możliwe.

Czytaj też: Jezus został ukrzyżowany z użyciem tego gwoździa? Niesamowite znalezisko przy polskiej granicy

Archeolodzy natrafili na rysunek w 1857 roku, a archiwalne zapiski, sporządzone przez teologa Tertulian sugerują, że zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi byli wyśmiewani przez Rzymian za czczenie osła. Być może autor rysunku wykorzystał ten sam sposób na ośmieszenie wiary jednego z tamtejszych niewolników.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News