Reklama

To prawdopodobnie najstarsze odwzorowanie ukrzyżowania Jezusa Chrystusa

religia, historia

Rysunek wyryty na ścianie budynku szkoły niewolników na terenie Rzymu przedstawia ukrzyżowanego mężczyznę z głową osła. Naukowcy przypuszczają, że było to swego rodzaju antychrześcijańskie graffiti.

Wizerunek uwieczniono na gipsowej ścianie szkoły dla starożytnych rzymskich niewolników między 50 a 250 rokiem. Pod krzyżem umieszczono napisany w grece tekst, który brzmi: Alexamenos czci Boga, co prawdopodobnie miało stanowić sposób na wyszydzenie wyznawcy Jezusa.

Czytaj też: Gdzie jest grób Jezusa Chrystusa?

Co ciekawe, na innej ścianie tego samego budynku znaleziono inny napis, brzmiący Alexamenos jest wierny. Nie wiadomo jednak, jaka była natura tej inskrypcji – być może chodziło o dalsze deprecjonowanie wiary niewolnika bądź jego wsparcie.

Jezus Chrystus był często porównywany do osła przez starożytnych Rzymian

Graffiti zostało wykonane w czasach, gdy chrześcijaństwo było zwalczane przez Rzymian, którzy praktykowali własne obrzędy. Oczywiście nie wiadomo, czy wizerunek przedstawia postać Jezusa Chrystusa, ale biorąc pod uwagę jego datowanie, jest to możliwe.

Czytaj też: Jezus został ukrzyżowany z użyciem tego gwoździa? Niesamowite znalezisko przy polskiej granicy

Archeolodzy natrafili na rysunek w 1857 roku, a archiwalne zapiski, sporządzone przez teologa Tertulian sugerują, że zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi byli wyśmiewani przez Rzymian za czczenie osła. Być może autor rysunku wykorzystał ten sam sposób na ośmieszenie wiary jednego z tamtejszych niewolników.