Reklama
aplikuj.pl

Sprawdźcie polski kalkulator pokazujący, jak maski ograniczają pandemię

koronawirus, maseczki

Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej i Joanna Michałowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu stworzyli darmowy kalkulator, który demonstruje efekty noszenia masek w czasie pandemii koronawirusa.

Aby zaprojektować aplikację, para przeanalizowała dane z kilku badań poświęconych koronawirusowi. Jedno z nich, opisane na łamach ACS Nano, pokazuje efektywność wielu różnych materiałów używanych do tworzenia masek, m.in. bawełny, jedwabiu czy szyfonu. Rzeczeni naukowcy odkryli, że jeśli chodzi o maski domowej roboty, połączenia różnych tkanin zapewniają najlepsze rezultaty. Wyróżniały się hybrydy bawełna z jewabiem oraz bawełny z flanelą.

Czernia i Michałowska uwzględnili takie czynniki w swoim kalkulatorze. Wśród dostępnych opcji znajduą się również maski N95, chirurgiczne a nawet szaliki. Jeśli chodzi o inne zmienne, są to:

  • kwestia noszenia masek (jeśli zaznaczymy „nie” to aplikacja pokaże, że nasza decyzja w ciągu 2 tygodni przyczyni się średnio do 1 zgonu i 20 zakażeń
  • procentowa liczba osób korzystających z ochrony ust i nosa (domyślnie 100%, co oznacza, że podstawowa liczba odtwarzania wynosi 0,1 – przy zerowym użyciu masek ta sama wartość rośnie do 2,5)

Czytaj też: Firma produkująca szczepionkę na koronawirusa w tajemnicy podała ją pracownikom

Po wprowadzeniu danych kalkulator podaje, jak nasza decyzja wpłynęła na rozwój pandemii. Tutaj, dla przykładu, efekt noszenia masek przez 60% społeczeństwa oraz korzystania przez nas z maseczki bawełnianej:

Twój indywidualny wybór może przyczynić się do ochrony 19 osób przed infekcją w ciągu tylko 2 tygodni. Oznacza to 1 uratowanych żyć ludzkich ❗ (jeśli bierzemy pod uwagę szacunkową śmiertelność wirusa COVID-19).Dziękujemy, Twoje działania pomogą obniżyć R₀ do 0.7 ❤️ Aby zatrzymać epidemię, R₀ musi być niższe niż 1.

Jeśli chcecie się przekonać, jak Wasza postawa wpływa na rozwój pandemii, możecie to sprawdzić pod tym adresem.