2800-letni kamienny ołtarz, znaleziony w sanktuarium z terenów starożytnego miasta Ataroth w Jordanii, może rzucić światło na opisany w Biblii konflikt.
Ołtarz opatrzony jest dwoma napisami. Słowa są napisane w języku i piśmie używanych na terenie krainy Moab, a cyfry w inskrypcjach są zapisane w systemie egipskim. Ołtarz prawdopodobnie pochodzi z czasów, gdy Mesza, król Moabu, z powodzeniem zbuntował się przeciw Królestwu Izraela i podbił Ataroth, miasto kontrolowane przez Izraelitów.
Czytaj też: Archeologowie znaleźli dowody na podbój Jerozolimy przez Babilończyków
Hebrajska Biblia wspomina o buncie, mówiąc, że zanim Mesza się zbuntował, Moab musiał oddać Izraelowi coroczny hołd w postaci tysięcy jagniąt i ogromnej ilości baraniej wełny. Bunt opisany jest również w tak zwanej steli odkrytej w 1868 r., z której wynika, że Mesza podbił Ataroth i zabił wielu mieszkańców miasta.
Jeden z dwóch napisów na ołtarzu prawdopodobnie opisuje brąz, który został splądrowany po zdobyciu Ataroth. Z kolei drugi napis jest fragmentaryczny i trudniejszy do zrozumienia. Odczytana część sugeruje, iż „4000 obcych mężczyzn zostało rozproszonych i porzuconych w dużej liczbie”, podczas gdy inna część inskrypcji mówi o „opuszczonym mieście”. Ołtarz świadczy również o tym, że 2800 lat temu Moabici mieli wykwalifikowanych skrybów, którzy używali własnego pisma.
[Źródło: livescience.com; grafika: Adam Bean]
Czytaj też: Polsko-słowacka grupa archeologiczna prowadzi przełomowe badania w Tatrach Bielskich