Na łamach Nature Communications ukazał się artykuł poświęcony ludzkim komórkom, które stały się przezroczyste dzięki wykorzystaniu kamuflażu u kałamarnic.
Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się odtworzyć niewidzialność kałamarnic w ludzkich komórkach. Aktywny kamuflaż to strategia stosowana przez wiele głowonogów, w tym ośmiornice, kałamarnice i mątwy. Wymienione zwierzęta osiągają to za pomocą komórek, które zmieniają sposób, w jaki rozprasza się w nich światło. T z kolei pozwala im na zmianę koloru lub osiągnięcie przezroczystości.
Badacze skupili się na gatunku kałamarnicy zwanej Doryteuthis opalescens, która może zmienić swoją barwę z białej na przezroczystą. Fragmenty zdolne do tego składają się z odblaskowych komórek zwanych leukoforami, zawierających leukosomy złożonych z reflektyny.
Czytaj też: W zmienianiu kolorów żaden kameleon nie dorówna tej ośmiornicy
Naukowcy związani z projektem próbowali wprowadzić tę zależność do ludzkich komórek. W tym celu zmodyfikowali genetycznie ludzkie embrionalne komórki nerkowe. Dzięki obserwacjom zauważono, że białka gromadzą się w cząsteczkach wewnątrz komórek, zmieniając sposób, w jaki rozpraszają one światło. Co więcej, przy wyższym stężeniu sodu, komórki wydają się bardziej rozpraszać światło.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News