Reklama

Karta graficzna Intela Iris Xe nie zadziała z procesorami AMD

Karta graficzna Intela Iris Xe

Intel pochwalił się swoim pierwszym dedykowanym układem graficznym od 22 lat, który będzie oferowana partnerom OEM. Niestety karta graficzna Intela Iris Xe ma jedną małą tajemnicę.

Karta graficzna Intela Iris Xe

Okazało się, że do działania tych pierwszych, wyjątkowych kart graficznych Intel Iris Xe wymagany jest specjalny UEFI BIOS, o czym dowiedział się wczoraj Legit Reviews (via Videocardz). To sprawia, że nie zadziała w połączeniu z procesorami/płytami głównymi AMD, wymagając procesorów Intel Core 9. lub 10. generacji oraz chipsetów B460, H410, B365 i H310C.

Czytaj też: Google Cloud for Business – poznaj tajemnice Google
Czytaj też: ASRock Jupiter X300 to bardzo mały komputer
Czytaj też: Składany iPhone z wieloma kamerami do panoram. Intrygujący patent z masą kamer

Te płyty główne wymagają specjalnego systemu BIOS obsługującego technologię Intel Iris Xe, więc karty nie będą zgodne z innymi systemami. Co więc stracą właściciele platform AMD?

Czytaj też: AeroCool prezentuje chłodzenie Cylon 3H
Czytaj też: Samsung QLED i oświetlenie Philips Hue w nowej promocji
Czytaj też:
Gigabyte prezentuje kartę Radeon RX 6900 XT AORUS MASTER

Karty graficzne Intel Iris Xe są wyposażone w procesor graficzny DG1 oparty na architekturze Xe-LP, dzięki czemu oferują wydajność na poziomie podstawowym z zaledwie 80 jednostkami wykonawczymi (640 jednostkami cieniowania). Są więc kierowane do prostych zestawów, w których wydajność nie gra pierwszych skrzypiec. To w przyszłości zmieni premiera DG2 Intel Xe-HPG.