Reklama
aplikuj.pl

Nieogłoszona karta Radeon RX 7900 XT ponoć zachwyca wydajnością

Obecnie na rynku AMD oferuje swoje modele z serii Radeon RX 6000 i to najpewniej jeszcze nie wszystkie, jakie planuje, a tutaj proszę, niespodziewanie naszym oczom ukazała się karta Radeon RX 7900 XT na nieoficjalnym i zapewne bardzo, ale to bardzo wczesnym przecieku.

Walka między AMD oraz NVIDIA trwa od dekad na poletku graficznym, ale od wielu lat to ciągle NVIDIA panuje na rynku zarówno na froncie wydajności, jak i nowych technologii, co akcentuje przede wszystkim technologia DLSS oraz Ray Tracingu w czasie rzeczywistym. Jednak na całe szczęście AMD się nie poddaje i depcząc ciągle NVIDII może nie tyle pięty, co połę płaszcza, próbuje zawojować rynek kart graficznych.

Czytaj też: Plotki o Ryzen 9 6900H. Rdzenie Zen3+ i zintegrowana grafika RDNA2?

Chociaż firma AMD nie może pochwalić się spektakularnymi sukcesami na rynku dedykowanych kart graficznych, to tworzy świetne integry do swoich procesorów APU i zajmuje się też produkcją układów do konsol nowej generacji. Innymi słowy, ma potencjał, ale ten potencjał na rynku prawdziwych kolosów nadal musi jakoś zabłysnąć i powtórzyć, a najlepiej zwiększyć sukces premiery architektury RDNA 2.

Karta Radeon RX 7900 XT w świetle nowych informacji

Tak się akurat składa, że dziś mamy pierwsze tak „solidne” informacje, choć zupełnie niepotwierdzone i pochodzące z kanału Moore’s Law is Dead, który w przeszłości wyjawił już nie jedną ciekawostkę na długo przed premierą. Tym razem autor pochwalił się swoją wiedzą na temat architektury RDNA 3 i karty Radeon RX 7900 XT.

Czytaj też: I-Cube4 Samsunga, czyli cztery pamięci HBM i jeden rdzeń logiczny w jednym

Wedle tych informacji Radeon RX 7900 XT będzie bazować na układzie graficznym Navi 31, który to ponoć przyniesie przynajmniej 40% wzrost wydajności względem obecnie dostępnego w sprzedaży RX 6900 XT. Wewnątrz zespołów AMD wspomina się jednak o nawet 80% wzroście wydajności, co zagwarantuje architektura RDNA 3.

Ta sprawi, że rdzenie graficzne Radeon RX 7900 XT będą bazowały na konstrukcji chipletów na jednym układzie, jak procesory Ryzen. Mowa o układzie odpowiadającym za wejścia/wyjścia i najwyraźniej dwie obliczeniowe matryce, ale z oficjalnych informacji prosto od AMD wiemy tylko tyle, że przy architekturze RDNA 3 firma dąży do zwiększenia wydajności o 50% na wat w porównaniu z RDNA 2.

Czytaj też: Zapomnijcie o znanej dacie premiery Xiaomi Mi Pad 5

Jednak na ten moment to, czym dokładnie będzie architektura RDNA 3 i cała seria kart graficznych Radeon RX, jest wielką tajemnicą i nic w tym dziwnego. Rodzina RX 7000 jest raczej odległa, jeśli idzie o premierę, którą trudno nawet przewidzieć na tle kryptowalutowego szału.