Reklama

Nadchodzi pierwsza karta RDNA2 Xtreme od Gigabyte i będzie to solidne dzieło

pierwsza karta RDNA2 Xtreme od Gigabyte

Wygląda na to, że dziura w ofercie Gigabyte zostanie wkrótce załatana, jako że firma najwyraźniej już szykuje się do premiery nowej karty graficznej, której ewidentnie brakowało na rynku. Będzie to wyjątkowa, bo pierwsza karta RDNA2 Xtreme od Gigabyte.

Karta RDNA2 Xtreme Gigabyte w planach

Spójrzmy prawdzie w oczy, bo jeśli ciągle zastanawiałeś się, dlaczego firma Gigabyte nie wypuściła jeszcze wydania XTREME karty graficznej Radeon RX 6000, to najpewniej traktujesz zarówno producenta, jak i rynek niereferencyjnych modeli nieco dziwnie. Jeśli jednak wszystko jest z tobą w porządku, bo po prostu koniecznie chciałeś nowego Radeona w tym wydaniu, to ostateczne oczekiwanie można uznać za rozpoczęte.

Czytaj też: Szukacie białej karty graficznej? Zainteresujcie się Spectral White od PowerColor

Wprawdzie model nie zaliczył jeszcze premiery, ale jeśli wyciekł w serwisie Videocardz tak obszernie, to debiut jest kwestią maksymalnie kilkunastu dni. Mowa o karcie AORUS Radeon RX 6900 XT Xtreme WaterForce WB, czyli flagowym modelu wśród kart AMD na bazie architektury RDNA2, a więc tym najwłaściwszym, który powinien doczekać się takiego wydania.

Czytaj też: RocketQ Battleship SSD, czyli 64 TB na PCIe 4.0 od Sabrent

Ta karta graficzna ma bowiem w pełni niestandardową konstrukcję i to nie tylko w myśl systemu chłodzenia. Sięgnęła po potrójne 8-pinowe złącza zasilania i chłodzenie wodne, przejawiające się w efektownie wyglądającym bloku wodnym z pełnym pokryciem laminatu i backplate, a choć przez to karta jest znacznie chudsza, Gigabyte przez rozmiar bloku wodnego i tak postawił na dwuslotowego śledzia. Tam znalazła się niestandardowa konfiguracja wyjść wideo z dwoma złączami HDMI 2.1 i dwoma złączami DisplayPort 1.4.

Czytaj też: Reklama Signal uświadamia, ile danych zbiera od nas Facebook

Zważywszy na praktykę Gigabyte i podejście firmy do modeli AORUS WaterForce, to rynek doczeka się najpewniej wariantu WB i tego bardziej przystępnego z dołączoną chłodnicą, czyli systemem chłodzenia AIO. Ta umożliwi rdzeniowi i pamięci rozwinięcie skrzydeł bez obawy o temperatury i bardzo dobrze, bo na pokładzie RX 6900XT znalazło się 16 GB pamięci GDDR6 i w tym przypadku zapewne specjalny rdzeń Navi 21 XTXH, czyli specjalnie wybrany dla wyższej wydajności rdzeń Navi 21.