Reklama
aplikuj.pl

Kiedy przedstawiciele Homo sapiens dotarli do Europy? Pojawiły się zaskakujące dane

Kości znalezione na terenie jednej z bułgarskich jaskiń sugerują, że nasz gatunek przybył do Europy tysiące lat wcześniej niż zakładano do tej pory. Co więcej, jego przedstawiciele przez długi czas koegzystowali z neandertalczykami.

Wśród znalezionych szczątków znajdują się cztery fragmenty kości oraz ząb. Prawdopodobnie należą one do czterech różnych osób, a najstarszy element pochodzi sprzed ok. 46 tysięcy lat. Wyniki badania poświęconego tej kwestii zostały opublikowane na łamach Nature and Nature Ecology & Evolution.

Zdaniem naukowców, pierwsi przedstawiciele Homo sapiens w Europie pojawili się na tym kontynencie ok. 47 tysięcy lat temu. Biorąc pod uwagę fakt, że neandertalczycy wyginęli ok. 40 tysięcy lat temu, oba gatunki koegzystowały przez co najmniej siedem tysięcy lat. I choć ich interakcje prawdopodobnie nie były częste, to z pewnością do nich dochodziło. Jednym z dowodów jest to, iż neandertalczycy mogli nauczyć się od Homo sapiens robienia wisiorków z kości zwierząt.

Czytaj też: Te badania pokazują, jak DNA neandertalczyków wpływa na nasze cechy

Co ciekawe, dolina Dunaju stanowiła największe siedlisko naszych przodków, którzy jako pierwsi pojawili się w Europie. Prawdopodobnie nigdy nie przekroczyli oni Alp, co udało się dopiero w kolejnych latach. Samo dotarcie na Stary Kontynent było najprawdopodobniej konsekwencją ocieplenia klimatu, które umożliwiło przybycie do Europy z Afryki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News